Żywokost w roli głównej – relacja z warsztatów zielarskich

27 kwi 2026

Uczestnicy ostatnich warsztatów z Agnieszką Prymaką w muzeum SOK, które odbyły się w poniedziałek 20 kwietnia, poznali żywokost: jak wygląda, gdzie go można znaleźć, kiedy korzystać z korzeni tej rośliny, co zrobić z liśćmi, a co z kwiatami, czy można je bezpiecznie zjeść? Czy żywokost można stosować tylko zewnętrznie?

Jak przygotować najbardziej wartościową maść z rośliny, z czego, co dodać by miała przyjemną konsystencję, czego dodać by przeniknęła w głąb skóry? Było jak zwykle dużo odważania, odmierzania, liczenia składników. Nasza prowadzące przygotowała do wykorzystania na zajęciach wiele dodatkowych półproduktów by uczynić maść jeszcze skuteczniejszą i bogatszą w dobroczynne właściwości.

W związku z dużym zainteresowaniem warsztatami, w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK planujemy kolejne spotkanie zielarskie z Agnieszką Prymaką, tym razem we wtorek, 12 maja 2026 r. (godz. 17:30) a tematem będzie podagrycznik (zrobimy sól ziołową, pesto i napar). Zapisy przez stronę muzeum sok: muzeum@sok.org.pl lub tel. 690 333 59. Koszt 50 zł/os.

Relacja fotograficzna W. Panow:

Przejdź do treści