“Zwierza” – wystawa tkanin ludowych w sokólskim muzeum

15 lis 2022

22 listopada (wtorek) 2022, o godz. 10:00 zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK na retrospektywę wystawy podsumowującej wyniki XXX Janowskiego Konkursu na Tkaninę Dwuosnowową.

W tym roku obchodzimy jubileusz konkursu janowskiego, konkursu, który na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ważnych dla polskiej twórczości ludowej. Tematu tegorocznej edycji był szczególny: “Zwierza inspirowane pierwszą tkaniną tematyczną wytkaną w Janowie we współpracy z Eleonorą Plutyńską” – nawiązuje on do momentu odrodzenia tkaniny podwójnej na Sokólszczyźnie dzięki inspiracji artystki i popularyzatorki tkactwa ludowego – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Eleonory Plutyńskiej.

Tytułowe “zwierza” to charakterystyczny dla janowskiej tkaniny dwuosnowowej motyw, określający przedstawienia zwierząt o nietypowym wyglądzie. “Zwierza” są swobodną wariacją twórczej wyobraźni tkackiej do której zachęcała Eleonora Plutyńska janowskie tkaczki i tkaczy. Jej współpraca z lokalnymi artystami odciska swe piętno do dziś w niezwykłym wzornictwie tkaniny dwuosnowowej, już nie tylko ośrodka janowskiego.

Na wystawie pojawi się większość tkanin zaprezentowanych wcześniej w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie na podsumowaniu wyników konkursu, nie zabraknie także samych twórców ludowych. W temat ekspozycji wprowadzi etnograf, autor wielu publikacji i projektów badawczo-wystawienniczych z zakresu sztuki i rękodzieła ludowego północno-wschodniej Polski. Pomysłodawca i wieloletni kurator międzynarodowych imprez promujących współczesną sztukę i rękodzieło ludowe. Pomysłodawca i opiekun Szlaku Rękodzieła Województwa Podlaskiego – pierwszego w Polsce turystycznego szlaku etnograficznego. Członek Rady Naukowej Sekcji Sztuki Ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych – Wojciech Kowalczuk z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz w ramach Dyskusyjnego Klubu Filnowego “Fantom” filmu krótkometrażowego “Pani Profesor” z roku 1971, jest to 14 minutowy dokument poświęcony wspomnieniu działalności Eleonory Plutyńskiej w Janowie. W filmie wypowiadają się m.in. Olimpia Jaroszewicz, Felicja Jaroszewicz, Scholastyka Krupowicz, Aleksandra Radulska, widać także krajobraz janowski lat 70 -tych oraz przykłady wzornictwa janowskiego z tego okresu i prace samej Plutyńskiej w technice dwuosnowowej. Pokaz filmu został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Zapraszamy!

UWAGA! Wystawie towarzyszy katalog, który będzie można bezpłatnie otrzymać na wernisażu.

Tegoroczne wyniki – laureaci konkursu:

I miejsce : Lucyna Kędzierska, Alicja Kochanowska
II miejsce : Jadwiga Możejko, Helena Pryzmont, Danuta Radulska
III miejsce : Iwona Herbuś – Iwaniuk, Teresa Pryzmont, Karolina Radulska, Ludgarda Sieńko

Wyróżnienia : Helena Gołko, Agnieszka Iwanicka, Franciszek Kania, Sabina Knoch, Eugeniusz Markiewicz, Karina Zaborowska.

Współorganizatorem wydarzenia jest GOK,S i T w Janowie.

Na plakacie wykorzystano zdjęcie dywanu autorstwa T. Pryzmont.

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Skip to content