Światowy Dzień Poezji pojutrze (21 III) a Sokólski Ośrodek Kultury zaczął celebrować go już 18 marca podczas 21. edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Leonardy Szubzdy „Między milczeniem a krzykiem”.
W sali „Lira” o poranku stawiły się (prawie bez tremy) 33 młode osoby by zaprezentować własne interpretacje wybranych prze siebie wierszy sokólskiej poetki. Obecna była także bohaterka tego cyklicznego artystycznego przedsięwzięcia Leonarda Szubzda, która ze skupieniem i wzruszeniem przysłuchiwała się, jak echo jej poezji odbija się w sercach młodych ludzi. Poetka, zwracając się do nich, dziękowała za wrażliwość i odwagę jej zaprezentowania. Zachęcała by młodzi, odczytywali jej wersy jako własne, bo słowa w poezji mają moc słów uniwersalnych.
Uczestników i opiekunów przywitała Agnieszka Kozakiewicz, wicedyrektora SOK-u, która tego dnia bardzo płynnie przechodziła między co najmniej trzema rolami – gospodyni, występującej i prowadzącej.
W poetycki klimat świetnie wprowadził minirecital sokólskiej grupy „Uzależnieni” w składzie Grzegorz Górski, Sławomir Klimczak i wspomniana Agnieszka Kozakiewicz. „Uzależnieni” od lat mają w swoim repertuarze autorskie muzyczne interpretacje wierszy poetki.
Od pierwszej do ostatniej minuty trwania konkursu obecny był Burmistrz Sokółki Adam Kowalczuk, młodzieży dziękował za podjęcie recytatorskiego wyzwania, a poetce Leonardzie Szubździe za wspaniałą poezję, w której także nie brakuje lokalnych odwołań.
Recytatorom przysłuchiwali się jurorzy, którymi w tym roku byli animatorzy i instruktorzy teatralni – Małgorzata Sienkiewicz (Fundacja Przestrzeń), Emilia Wyszkowska (PIK) i Mateusz Tymura (Fundacja Teatra Latarnia). Wybór laureatów, jak sami przyznali, nie był łatwy.
W kategorii szkoły podstawowe (VII-VIII kl.) bezkonkurencyjny był Antoni Dobrenko ze Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych. II miejsce zajął Adam Łysik – Szkoła Podstawowa w Kuźnicy, III – Dominika Urban ze Szkoły Podstawowej im. Kard. S. Wyszyńskiego w Korycinie.
Dyplom z wyróżnieniem otrzymały Maja Taudul ze Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych oraz Kinga Chociej – Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Korycinie.
W kategorii szkoły ponadpodstawowe laur zwycięstwa odebrała Liliana Poźniak, reprezentująca Zespół Szkół Rolniczych im mjr. H. Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce, II miejsce jurorzy przyznali Lilianie Parish – I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku, a III – Julii Kalenik z Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej.
Wyróżnienia w tej kategorii odebrali: Olga Kozakiewicz – LO im. M. Kopernika w Sokółce, Darya Zaharenka – Zespół Szkół im. gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej, Julia Troc – I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku oraz Mateusz Gryszko – I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku.
Nagrodę Specjalną Burmistrza Sokółki otrzymała Amelia Jelska z I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, cieszymy się, że jest tak liczne grono młodych osób wrażliwych na słowo poetyckie.
Dziękujemy nauczycielom i opiekunom za wspieranie młodzieży w poszukiwaniach interpretacyjnych.
Wreszcie, dziękujemy Pani Leonardzie za wspaniałą, aktywną, wspierającą młodych obecność podczas Konkursu, za dziewięć tomików, za „przypinanie skrzydeł” czytelnikom-odbiorcom, za pielęgnowanie w nas zadziwienia cudowną codziennością i przypominanie o tym, że „na wyciągnięcie ręki / jest życie / jego zdumiewająca zwyczajność”.
Patronat: Burmistrz Sokółki oraz Podlaski Kurator Oświaty
Patroni medialni: Polskie Radio Białystok, iSokolka.eu, sokolkanews.pl
fot. Wojciech Panow
































































