Zaproszenie do projektu “Postcriptum dzwiękowe. Nowe oblicze archiwalnych filmów”

17 maj 2024

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury zapraszają Szkoły Podstawowe z gminy Sokółka na spotkanie pt. Dziedzictwo regionu: ”Wyrób kołowrotków” realizowane w ramach projektu „Postcriptum dźwiękowe. Nowe oblicze archiwalnych filmów”.

W ramach wydarzenie zostanie pokazany film „Wyrób kołowrotków” zrealizowany w Kundziczach i Kruszynianach, w gminie Krynki, w powiecie sokólskim przez Piotra Szackiego i Krzysztofa Chojnackiego w 1976 r. na taśmie filmowej 16 mm. Ówczesny film został zrealizowany bez lektora i dźwięków otoczenia. Obecnie film został zdigitalizowany przez co uzyskał znakomitą cyfrową jakość oraz udźwiękowiony. Dodano odgłosy tła i merytoryczny komentarz budując nowe warstwy znaczeniowe filmu.

Podczas spotkania z uczniami klas starszych szkół podstawowych pracownicy Kuratorium Etnograficznego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Amudena Rutkowska, etnolożka oraz Mariusz Raniszewski, kulturoznawca, opowiedzą o realizacji filmów etnograficznych, procesie digitalizacji filmowych zasobów archiwalnych Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Uczestnicy warsztatów zaplanowanych na 23 maja 2024 r. zapoznają się z podstawowymi zasadami dokumentacji filmowej oraz jej roli w zachowaniu niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na podstawie filmów etnograficznych z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie opowiemy o metodach filmowej prezentacji zjawisk kulturowych.

Zaprosimy także uczestników spotkania do stworzenia scenariusza współczesnego filmu etnograficznego. Warsztaty będą miały na celu ćwiczenie umiejętnego korzystania z dostępnych materiałów cyfrowych do tworzenia wartościowych filmów, atrakcyjnych dla współczesnych odbiorców. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zgłoszenia klas przyjmujemy na adres: muzeum@sok.org.pl

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Skip to content