Zapisy na warsztaty szydełkowe z Ewą Kępą

16 lut 2026

Wspólnie z Ewą Kępą – tkaczką, rękodzielniczką pasjonującą się tradycjami Podlasia, wykonywać będziemy na szydełku tzw. “szmaciaki”, czyli chodniki ze ścinków materiałów.

Zapraszamy 5 marca (czwartek) o godz. 18:00 do Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK (ul. Piłsudskiego 2, piętro I).

Warsztaty są bezpłatne i skierowane do osób zarówno początkujących jak i obeznanych z szydełkiem. Na miejscu będą zapewnione wszystkie materiału do pracy. Będzie możliwość wzięcia także ścinków materiałów w celu dokończenia swoich chodniczków w domu. W pracy towarzyszyć nam będzie: kameralna atmosfera, kobieca perspektywa, opowieść o historii tkanych i dzierganych chodników. Czas trwania wydarzenia: ok. 80 min.

Na warsztaty obowiązują zapisy mailowo lub telefonicznie: muzeum@sok.org.pl / tel. 690 333 590 (podajemy w treści zgłoszenia imię i nazwisko uczestnika, osoby niepełnoletnie przychodzą z opiekunami).

O prowadzącej:

Ewa Kępa – w swoim życiu łączy pracę rękodzielniczą z pracą naukową i dydaktyczną. Na co dzień pracuje na Wydziale Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku. W sposób szczególny interesuje ją znaczenie, rola i nowe oblicze tradycyjnego rękodzieła w kulturze współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem rękodzieła tekstylnego i perspektywy kobiecej. Prace twórczyni można obejrzeć na stronie: https://tkamy.pl/tag/ewa-kepa/

Wydarzenie będzie kontynuacją działań zainicjowanych w ramach projektu Podlaski chodnik „szmaciak” – pomiędzy tradycją a współczesnością. Ekologiczny projekt artystyczno-naukowo-edukacyjny realizowanego przez Ewę Kępę dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2025.

Warsztaty odbędą się na wystawie czasowej stypendialnej “Urszula Mendryk i Ewa Kępa. Prace inspirowane tradycjami tkackimi i rękodzielniczymi Podlasia”.

Przejdź do treści