Konkurs Recytatorski Poezji Leonardy Szubzdy „Między milczeniem a krzykiem” przez lata odbywał się w Korycinie. Za organizacją dotychczasowych 19 edycji stała Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki. Od tego roku Sokólski Ośrodek Kultury podjął się jego kontynuacji.
Jubileuszowa edycja Konkursu odbędzie się 12 marca 2024 roku w Sokółce.
Do udziału zapraszamy, wzorem lat ubiegłych, uczniów i uczennice z klas VII-VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całego województwa, którzy zaprezentują dwa utwory poetki Leonardy Szubzdy z dowolnie wybranego tomiku.
W komisji konkursowej zasiądą zawodowcy, na co dzień związani z kulturą, jak dotąd potwierdzili obecność: Krzysztof Dzierma – aktor, kompozytor, Dariusz Szada- Borzyszkowski – aktor, reżyser oraz Emilia Wyszkowska – arteterapeutka i animatorka (PIK).
Na zgłoszenia mailowe na adres: zapisy@sok.org.pl czekamy do 1 marca 2024 roku (do północy).
Zgłoszenie powinno zawierać: wypełnioną kartę zgłoszeniową (Załącznik nr 1), podpisaną zgodę RODO (Załącznik nr 2), podpisany Regulaminu konkursu „Między milczeniem a krzykiem. XX Konkurs Recytatorski Poezji Leonardy Szubzdy”.
Załączniki do pobrania pod linkami:
Karta zgłoszeniowa (Załącznik nr 1)
Organizator przewiduje atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Patronat: Burmistrz Sokółki oraz Podlaski Kurator Oświaty
Patronat medialny: iSokolka.eu, SokolkaNews, Polskie Radio Białystok
***
Poetka regionu sokólskiego LEONARDA SZUBZDA jest autorką ośmiu tomików poetyckich: „Jeszcze idziemy” 1992, „Żałuję lasów i róż” 1994 (nominowany do nagrody „Głosu Nauczycielskiego”), „Tylko sady nas pamiętają” 1996, „Ile życia” 1998, „Między milczeniem a krzykiem” 2001, „Zwyczajne obcowanie” 2006, „cdn…” 2013, „Dziewczyny” 2017 (wiersze i opowiadania).
Wiersze poetki znajdziemy w wielu almanachach i antologiach, były drukowane na łamach czasopism w kraju i za granicą (m.in. w prasie polonijnej w Chicago i Nowym Jorku), były tłumaczone na języki obce.
Leonarda Szubzda jest laureatką wielu konkursów literackich – uhonorowana Złotą Buławą Hetmańską (1996). W 2012 r. otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego
w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Należy do Związku Literatów Polskich, pełni funkcję prezeski Oddziału ZLP w Białymstoku. Amatorsko zajmuje się twórczością plastyczną.
Książka „Dziewczyny”, owoc stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego, zwyciężyła w Plebiscycie Czytelników Nagrody Literackiej im. W. Kazaneckiego i zdobyła tytuł „Książki roku 2017″ – Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku.