Wystawa czasowa “Pieniądz wojny i okupacji” w sokólskim muzeum

20 wrz 2022

Od 23 września (piątek) 2022 r. zapraszamy na nową wystawę czasową w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK pt. “Pieniądz wojny i okupacji ze zbiorów Muzeum Podlaskiego”.

Temat pieniądza w warunkach wojennych i okupacyjnych jest niezwykle skomplikowany. Nawet na pozornie niewielkim (w porównaniu do ogółu terenów ogarniętych wojną) terytorium II Rzeczypospolitej funkcjonowała na przestrzeni zaledwie kilku lat II wojny światowej ogromna rozmaitość monet, banknotów, bonów i nieoficjalnych środków płatniczych. Wystawa opowiada ich dzieje w pryzmacie gospodarczym i społecznym.
Punktem wyjściowym narracji jest pieniądz międzywojenny Rzeczypospolitej i specjalne środki płatnicze przygotowana na wypadek wybuchu wojny. Kolejnymi elementami są pieniądze wprowadzane do obiegu przez kolejnych okupantów (ZSRS i III Rzeszę). Narracja tej opowieści skupia się na Białymstoku, ale na ekspozycji nie zabrakło także tematów specjalnych środków płatniczych emitowanych dla getta w Łodzi i obozu koncentracyjnego w Terezinie, opowieści o fałszerstwach dokonywanych w tym okresie.

Ekspozycja została przygotowana przez placówkę Muzeum Podlaskiego – Muzeum Historyczne w Białymstoku. Uzupełniają je zabytki pozyskane od kolekcjonerów prywatnych oraz zbiory sokólskiego muzeum z tego okresu.

Wystawie towarzyszyć będzie oferta edukacyjna muzeum skierowana do szkół podstawowych.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycja potrwa do 17 listopada 2022 r.