WOKÓŁ WYSTAWY “DREWNIANE BOŻNICE” – SPOTKANIE Z DR T. WIŚNIEWSKIM

27 kw. 2022

Dnia 6 maja (piątek) o godz. 16:30 Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprasza na spotkanie wokół wystawy czasowej “Bożnice drewniane grupy białostocko-grodzieńskiej”.  Porozmawiamy w piątkowe popołudnie z doktorem Tomaszem Wiśniewskim – badaczem i popularyzatorem dziedzictwa żydowskiego i wielokulturowości Podlasia. W naszym spotkaniu skupimy się na terenie dzisiejszej sokólszczyzny.

Gdzie stała bożnica w Sidrze? Czy były drewniane obiekty tego typu w Sokółce? Kim byli budowniczowie niezwykłych bożnic? Co oznacza symbol lwa w ornamentyce nieistniejących wnętrz monumentalnych budowli? Będziemy mogli uzyskać odpowiedzi na różne pytania dotyczące kultury żydowskiej. Zapraszamy do rozmowy z naszym gościem.

Data: 6 maja (piątek), godz. 16.30

Miejsce: Muzeum Ziemi Sokólskiej, sala wystaw czasowych (ul. Piłsudskiego 2)

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanele facebookowym Muzeum Ziemi Sokólskiej i Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Tomasz Wiśniewski – dr kulturoznawstwa. Historyk regionalista, dziennikarz, filmowiec. Autor 9 książek, licznych artykułów – publikował m.in w Polityce, Rzeczpospolitej, Newsweeku.
Autor wystaw poświęconych zróżnicowanemu kulturowemu Rzeczpospolitej. Twórca portalu www.bagnowka.pl, na którym umieścił ponad 40 tysięcy zdjęć nagrobków cmentarzy katolickich, protestanckich, prawosławnych i żydowskich, kanału bagnowka na YouTube. Założyciel Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii w Michałowie w której zrealizował kilkadziesiąt projektów dotyczących sąsiedztwa kultur.

Współzałożyciel stowarzyszeń zajmujących się pielęgnowaniem tematyki wielokulturowej: Stowarzyszenie Szukamy Polski, Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku. Twórca koncepcji Muzeum Żydowskiego w Białymstoku oraz strony internetowej www.jewishbialystok.pl

Liczne nagrody i wyróżnienia: Nagroda Ambasady Izraela (1998), Nagroda Glogera (2014), Główna Nagroda Muzeum POLIN (2018), Stypendia m.in. Instytutu im. Witolda Pileckiego (2021).

Wystawa “Bożnice drewniane” została przygotowana przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W Sokółce potrwa do 20 maja 2022 r.

Plakat wydarzenia: