Warsztaty genealogiczne w ramach programu “Działaj Lokalnie 2022” w Sokółce

26 paź 2022

W minioną sobotę, 22 października zaprosiliśmy do Sokółki przedstawicieli Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, by przeprowadzili w Kamienicy Tyzenhauza Sokólskiego Ośrodka Kultury dwa warsztaty poświęcone tematowi archiwów rodzinnych.

Uczestnicy wydarzenia poznali znaczenia swoich nazwisk, dowiedzieli się także od czego rozpocząć poszukiwania genealogiczne. Pierwsze warsztaty poświęcone zostały podstawom poszukiwania swoich korzeni. W czasie drugiej części omawiano także sposoby zabezpieczania domowych pamiątek. Tutaj uczestnicy mogli skorzystać z pomocy ekspertów i skonsultować własne problemy odnośnie poszukiwań i ochrony archiwów domowych. Przykładowo dowiedzieli się, że nie należy przechowywać materiałów razem z elementami metalowymi (zszywki, spinacze korodują pod wpływem wilgoci), narażać ich na ekspozycję promieniowania słonecznego (powoduje blaknięcie), zabezpieczać i podklejać taśmami biurowymi (klej po pewnym czasie uszkadza trwale dokument), laminować (trwale uszkadza się dokument), trzymać w plastikowych koszulkach. Najlepszą metodą zabezpieczenia papierowego dokumentu jest stworzenie jego kopi cyfrowej (skanery biurowe nie są w stanie zapewnić dobrej jakości skanów zdjęć) i zabezpieczenie jego formy fizycznej w kopercie lub teczce wykonanej z papieru bezkwasowego. Osoby biorące udział w warsztatach otrzymały bezpłatnie teczki i papier tego typu, wraz z bawełnianymi rękawiczkami ochronnymi. Ponadto Muzeum Ziemi Sokólskiej zaoferowało im pomoc w digitalizacji pamiątek rodzinnych oraz zabezpieczaniu materiałów szczególnie wrażliwych w ich domowych archiwach.

Działanie odbyło się w ramach projektu pt. “Zakorzenieni” realizowanego przez grupę nieformalną Miłośników Ziemi Sokólskiej we współpracy z Sokólskim Ośrodkiem Kultury. Jednym z kolejnych etapów projektu będzie wystawa plenerowa poświęcona pamiątkom rodzinnym. Zachęcamy uczestników warsztatów do pokazania swoich zbiorów rodzinnych (skanów dokumentów) w ramach działania. Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z koordynatorem projektu pod nr. tel. 690 333 590 lub mailowo – poczta@muzeumziemisokolskiej.pl (Edyta Wiśniewska).

Działanie dofinansowane zostało ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółkę.

Fotorelacja z wydarzenia – W. Panow: