“W KRĘGU ELEONORY PLUTYŃSKIEJ” – NOWA WYSTAWA CZASOWA POŚWIĘCONA TKANINIE PODWÓJNEJ

10 paź 2023

Do końca listopada 2023 r. gościmy w sali wystaw czasowych Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK tkaniny dwuosnowowe ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Stanowią one tło warsztatów w ramach realizowanego przez Sokólski Ośrodek Kultury projektu poświęconego przybliżeniu młodzieży z naszej gminy postaci wybitnej artystki – Eleonory Plutyńskiej, finansowanego ze środków Fundacji BGK “Dzieci Kapitana NEMO”.

Na ekspozycji zobaczymy tkaniny wybitnych tkaczek ludowych, z których większość współpracowała bezpośrednio z “Panią Profesor” (jak nazywały ją same tkaczki) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Eleonorą Plutyńską lub pozostawała w kręgu jej wpływu: Olimpii Jaroszewicz (Janów), Sabiny Masełbas (Wasilówka), Scholastyki Krupowicz (Janów), Aureli Majewskiej (Wasilówka), Filomeny Krupowicz (Janów) oraz Franciszki Rybko (Lipsk), Stefanii Bakun (Sitawka), Reginy Jurkowskiej (Wasilówka).

Eleonora Plutyńska (1886-1969) urodziła się w Wiedniu, w zamożnej i utalentowanej rodzinie. Była córką Heleny z Wolskich i Stanisława Szczepankowskiego, inżyniera, ekonomisty, społecznika i pioniera przemysłu naftowego. Studiowała m.in. w Krakowie, Warszawie i u Olgi Boznańskiej w Paryżu. Upodobała sobie tkaninę artystyczną, ale równocześnie zainteresowała się tkactwem ludowym na Sokólszczyźnie. W okresie międzywojnia zawiązała współpracę z tkaczami janowskimi wykonującymi tzw. dywany dwuosnowowe i wspierała ich w rozwijaniu wzornictwa i sprzedaży tradycyjnych tkanin. Dzięki jej wsparciu dywany tego typu stały się znane w całym kraju i za granicą.

Wybór tkanin tworzących wystawę prezentuje trzy najbardziej charakterystyczne motywy podejmowane przez twórców ludowych współpracujących z Plutyńską, są to: “drzewo życia”, “bukiety” oraz “zwierza”. Ten ostatni motyw stworzyła Plutyńska wraz z Alfonsem Jaroszewiczem z Janowa i stał się on najbardziej charakterystycznym motywem tkaniny dwuosnowowej naszych terenów.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu zwiedzania pod muzealnym numerem telefonu: 690 333 590.

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Skip to content