Uczniowie wskoczyli w buty europosłów i debatowali o etycznej modzie

30 paź 2023

Sokólska młodzież przyjęła zaproszenie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, z którą współpracujemy i 26 października wzięła udział w grze symulacyjnej pt. „Etyczna moda”.
Na wstępie wizyty w warszawskim Biurze Parlamentu Europejskiego młodzież obejrzała interaktywną wystawę pt. „Europa Experience”, która ma pomóc w poznaniu Europy, poinformować obywateli oraz zachęcić ich do zaangażowania w sprawy UE.

Opiekunami grupy byli przedstawiciele Fundacji – Sławomir Piwowarczyk i Konrad Wielądek, prowadzący grę Radosław Ciszewski oraz pracujący na co dzień w Radzie Europejskiej w Brukseli, Leszek Jarosz, który zdalnie pomagał młodzieży w przygotowaniach.

W Biurze PE, które przybliża Polakom ideę jedynego na świecie parlamentu, którego członkowie reprezentują interesy ponad 446 mln. obywateli 27 państw, przygotowano przestrzeń nawiązującą do rzeczywistej sali obrad.

W półokręgach, na specjalnie oznakowanych miejscach, zasiedli młodzi, którzy mieli za zadanie reprezentować 27 państw UE i ich stanowiska na dyskutowany temat. Młodzież symulowała obrady nad uchwaleniem dwóch Dyrektyw UE na temat „Etyczna moda”.

Na sali zasiedli uczniowie Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Sokółce, Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr. H. Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce, Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Sokółce, a także Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Żyrardowie – Czerwoniak. Ich rolą była obrona swoich racji, negocjacje z sojusznikami, bądź przekonywanie do zmiany poglądów tych, którzy mieli inną koncepcję.

Wsparcie stanowili nauczyciele – Małgorzata Kułakowska, Barbara Kołosowska oraz pracownicy Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Gra była skonstruowana wokół ważnego tematu: wyzysku w przemyśle odzieżowym, który zatrudnia na świecie około 60 mln. osób, a 70 % to kobiety, zwykle pracujące za głodową pensję, ale także dzieci.

W zglobalizowanym świecie sami często przyczyniamy się do tego wyzysku. Przemysł tekstylny powoduje też nieodwracalne szkody ekologiczne. Jedynym sposobem na naprawę tej sytuacji jest etyczna moda – fair fashion.

Uczniowie wskoczyli w buty przedstawicieli państw członkowskich UE i debatowali o etycznej modzie.

Gra symulacyjna, w której uczestniczyła młodzież służyła aktywnemu uczeniu się i wyjściu poza tradycyjne sposoby przyswajania informacji.

W interakcji z innymi graczami uczestnicy doświadczyli jak w praktyce działa złożony proces decyzyjny i jak trudne może być osiągnięcie porozumienia z grupami o diametralnie różnych interesach. Młodzi byli świetnie przygotowani, z pełnym zaangażowaniem wytaczali najtrafniejsze argumenty. Wszyscy przekonali się, jak interesy mogą ewoluować pod wpływem kontaktu z opiniami i pomysłami kolegów.

O ile dyskusje nad pierwszym artykułem mówiącym o wprowadzanych standardach socjalnych doprowadziły do wypracowania wspólnego wniosku, to posłowie nie doszli do porozumienia w sprawie wiążącego charakteru tych standardów. Niestety, nie udało się podjąć decyzji wg zasady większości kwalifikowanej a młodzież przekonała się, że negocjacje często są niełatwe i nie wszystkie cele da się osiągnąć.

Warto podkreślić wielkie zaangażowanie młodych ludzi z Sokółki, którzy przygotowując się do gry wykazali się odpowiedzialnością.

Doskonale poradzili sobie z pełnieniem funkcji Prezydencji w Radzie Europejskiej oraz ministrów reprezentujących 14 europejskich państw

Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spędzić ten czas, współpracować z młodzieżą i innymi instytucjami.

Fot. Wojciech Panow

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Skip to content