Spektakl “Antoni Tyzenhauz dla ogólnej Rzeczpospolitej poprawy”

29 wrz 2021

Antoni Tyzenhauz, nazwisko tej postaci historycznej od wielu miesięcy rozbrzmiewa w Sokółce bardzo często. Od czasu zakończenie remontu zabytkowej kamienicy w centrum miasta, przy ul. Piłsudskiego 1, w ramach tego samego projektu zorganizowanych zostało wiele działań kulturalnych mających na celu ożywienie tego miejsca i przybliżenie postaci Tyzenhauza.

Jednym z ostatnich działań była organizacja warsztatów teatralnych i przygotowanie przedstawienia opowiadającego o życiu podskarbiego litewskiego, bliskiego przyjaciele króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, dzięki któremu był jednym z najbardziej wpływowych polityków XVIII wieku.

Scenariusz spektaklu został przygotowany przez Dariusza Szadę – Borzyszkowskiego przy konsultacjach historycznych Bogusława Kosela. W role bohaterów opowieści wcielili się amatorzy – Sokółczanie, którzy podjęli trud przygotowań do opowiedzenia historii VIII-wiecznego biznesmena.

Każda z siedmiu scen była opatrzona słowem wstępnym antreprenera (Barbara Maj), stanowiącym rys historyczny, tło i uzupełnienie wydarzeń przedstawianych przez aktorów. I tak widzowie poznali młodziutkiego Antosia (Wojtek Zieziula), który ze Stasiem –  przyszłym królem (Mateusz  Głogowski), nieudolnie fechtując snuł plany na przyszłość, dorosłego przedsiębiorcę, twórcę manufaktur, wizjonera i reformatora – starostę grodzieńskiego (Michał Gieniusz) proszącego króla Stanisława Augusta (Jan Czarnowicz) o posadę i wreszcie dojrzałego, odchodzącego ze świata, niespełnionego Antoniego Tyzenhauza (Jerzy Sańko), któremu pozostał jedynie wierny przez całe życie sługa (Waldemar Maliszewski). Ważnymi postaciami, które odcisnęły swe piętno na życiorysie Tyzenhauza byli knująca spisek przeciw niemu Katarzyna  – Caryca II Wielka, czy rosyjski dyplomata Otto Stackelberg (Eugene Yanushka). Koloryt postaci głównego bohatera dopełniły role urzędnika (Wojtek Sanko), właściciela restauracji Samuela Kryńskiego (Maciek Kułakowski), francuskiego pisarza i filozofa Jeana-Jacquesa Rousseau  (Wojtek Zieziula), sekretarza (Sylwia Nowakowska), służącej carycy (Olga Kozakiewicz) robotnic manufaktur (Elżbieta Tolko, Marzanna Plichta)

W klimat epoki, podczas przedstawienia, doskonale wprowadzał widzów zespół uczniów i nauczycieli Samorządowej Szkoły Muzycznej w Sokółce pod batutą dyrektora Jacka Dariusza Drewnowskiego w składzie: Oliwia Ignatowicz, Joanna Łopatecka, Patrycja Mazurczyk, Olga Hanczaruk, Lena Hanczaruk, Michał Januszkiewicz, Piotr Pacewicz, Aleksandra Druć, Adrian Druć, Kornelia Kiszkiel, Roksana Anna Biegańska, Aurelia Pigiel oraz nauczyciele Anna Piotrowska i Adam Drewnowski.

Nad całością przedstawienia czuwał uważny i zaangażowany reżyser Dariusz Szada– Borzyszkowski oraz opiekuńcza producentka Agnieszka Sienkiewicz.

Publiczność z zachwytem podkreślała wyjątkowość scenografii i kostiumów, które na co dzień są wyposażeniem sali Antoniegop Tyzenhauza w Kamienicy. Doceniła urok strojów, peruk i najdrobniejszych elementów od szpad po sakiewkę z monetami.

Spektakl zatytułowany „Antoni Tyzenhauz, dla ogólnej Rzeczpospolitej poprawy” , w niedzielę 26 września 2021 r. obejrzała licznie zgromadzona w kinie publiczność. Artystom dziękowała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz wiceburmistrz Adam Juchnik. Wyrazem uznania dla Sokółczan, którzy podjęli trud pracy aktorskiej były piękne róże, zaś reżyser i konsultant otrzymali ręcznie wykonane anioły. Całość projektu pod nazwą „Szlakiem Tyzenhauza – utworzenie szlaku turystycznego w celu promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego dwóch miast Sokółka i Grodna” dofinansowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020” podsumował jego kierownik Paweł Lange-Kuczyński. Przedstawienie zakończyło się owacją publiczności na stojąco.