Spotkanie ze Sławomirą Łozińską w sokólskim DKF-ie

9 maj 2022

7 maja, w sobotni wieczór w DKF Fantom prezentowany był poruszający dramat sensacyjny “Lokatorka”, inspirowany sprawą śmierci Jolanty Brzeskiej, warszawskiej działaczki, zaangażowanej w obronę eksmitowanych lokatorów. Kobieta ta, jako jedna z niewielu wyraziła swój bunt i sprzeciw wobec działań mafii reprywatyzacyjnej, płacąc za to życiem. Została żywcem spalona w Lesie Kabackim. Wydarzenia te miały miejsce 10 lat temu. Do tej pory nie wykryto sprawców, nikt nie poniósł kary.

Na ekranie zobaczyliśmy plejadę znakomitych aktorów, którzy stworzyli fantastyczne kreacje. Wśród nich Sławomira Łozińska, Krzysztof Stroiński, Barbara Jonak, Piotr Głowacki. Naszym gościem była Sławomira Łozińska, aktorka teatralna i filmowa, która wcieliła się w rolę Jolanty Brzeskiej. Za tę kreację otrzymała nagrodę na ubiegłorocznym Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni.

W rozmowie, którą prowadził Adam Radziszewski, Pani Sławomira zwróciła uwagę na to, że celem twórców filmu było z jednej strony pokazanie w jasny sposób zawiłych mechanizmów związanych z wywłaszczeniem i reprywatyzacją, z drugiej zaś, ukazanie dramatu rzeszy bezbronnych, wyrzucanych na bruk ludzi. Propozycję zagrania roli dostała dużo wcześniej. Przygotowania do filmu trwały około 3 lat. Kulisy afery nie były jej obce, należy bowiem do pokolenia, które ma na względzie sprawy obywatelskie. Bardzo przeżywała to co stało się w tamtym czasie. Miała świadomość tego, że to wydarzyło się niedaleko jej domu. W kultowym miejscu dla warszawiaków, jakim jest Las Kabacki. To co zrobiło na niej największe wrażenie, to bezbronność kobiety, mimo, że ta związana była z ruchem lokatorów i miała wsparcie od nich. W dalszej rozmowie Stanisława Łozińska podkreśliła rolę i wpływ Pablopavo na decyzję zagrania roli. Kiedy usłyszała jego utwór pt. “Piosenka o rzeczach różnych”, wiedziała, że trzeba to koniecznie zrobić.

Ten film, to spotkanie po latach z Krzysztofem Stoińskim, z którym grała w serialu “Daleko od szosy”. Aktorka stwierdziła, że to była dla niej ogromna radość znów spotkać się z nim na planie. Powiedziała ,”że najważniejsze jest brać udział w czymś ważnym i żeby było to w dobrym towarzystwie. Trudno nie czuć gniewu i bezradności, kiedy się ogląda “Lokatorkę”. Na złodziejską reprywatyzację było przyzwolenie państwa, polityków, sędziów, urzędników, wszystko to działo się zgodnie z prawem. Jest jednak nadzieja, że film, którego twórcy pochylają się nad pokrzywdzonymi, sprawi, że wydarzenia sprzed lat zostaną wyjaśnione, a winni ukarani.”

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Skip to content