Spektakl „niezgoda.jpg” czyli teatr w klasie

9 lis 2023

Niezwykłe doświadczenie z dziedziny edukacji kulturalnej, ale i pedagogiczno-psychologicznej stało się udziałem siódmoklasistów z SP1 i SP z Oddziałami integracyjnymi nr 2 w Sokółce, którzy na nasze zaproszenie uczestniczyli w spektaklu Teatru Zagłębia z Sosnowca pt. „niezgoda.jpg” (reż. Justyna Łagowska).

Niecodzienna formuła „teatru w klasie” polegała na zainscenizowaniu spektaklu w przestrzeni prawdziwej szkolnej klasy, tym razem była ta sala konferencyjna Kamienicy Tyzenhauza. Zaimprowizowana (czy rzeczywista) sala lekcyjna staje się sceną, na której aktorzy odgrywają scenki dotykające aktualnych, ważnych i trudnych problemów młodych ludzi, widzowie-uczniowie są częścią spektaklu.

Młodzi aktorzy (świetni – Natalia Bielecka i Paweł Charyton) siedzieli z uczniami w ławkach, wchodzili z nimi w interakcję, mówili ich językiem, co pozwoliło młodzieży na pełną identyfikację. Tekst spektaklu (Darii Sobik) powstał we współpracy z młodzieżą (z Sosnowca) oraz po fachowych konsultacjach z psychologami i na każdym kroku czuło się autentyczność i moc przekazu.

Bezspornie to był „spektakl, po którym chce się rozmawiać”, czytamy w materiale promującym wydarzenie. Potwierdziła to druga część spotkania, która miała charakter warsztatów. Młodzież przejął moderator by prowokując wymianę myśli i refleksji pogłębić tematykę spektaklu, co sądząc po twarzach wychodzących uczestników się udało.

„Niezgoda.jpg” to spektakl, który opowiada o przyjaźni i o tym, kiedy czujesz, że ją tracisz; o różnicy między tym, kim jesteś, a tym, jak widzą cię inni; o przekraczaniu granic i tych chwilach, które następują zaraz po, a których nie da się przewinąć wstecz, jak ulubionego kawałka z playlisty.”


Spektakl był zaprezentowany w ramach programu ministerialnego, do którego przystąpił SOK. To cykliczne przedsięwzięcie kulturalne pod nazwą TEATR POLSKA organizowane od 2009 r. przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Już po raz 15. grupy teatralne ruszyły w trasę po całej Polsce, aby zaprezentować najlepsze spektakle w miejscowościach, w których nie działa teatr instytucjonalny. Inspiracją do powstania Programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę J. Osterwy i M. Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom mniejszych miejscowości najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


fot. Wojciech Panow

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Skip to content