Rozmowy o obrzędowości pogrzebowej – relacja ze spotkania

22 lis 2021

W piątkowe popołudnie, 19 listopada w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK odbyło się spotkanie wokół publikacji D. Gudela “Zmarły człowiecze” poświęconej obrzędowości pogrzebowej. Naszymi gośćmi byli: proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce ks. Jarosław Ciuchna, Imam Ramil Khairov – duchowny z Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli, wikariusz parafii Prawosławnej w Sokółce ks. Łukasz Ławreszuk oraz sam autor książki. Rozmowę poprowadziła Sylwia Nowakowska.
Wydarzenie śledzić można było na żywo w mediach społecznościowych – na profilach Muzeum Ziemi Sokólskiej i Sokólskiego Ośrodka Kultury na Facebooku. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z wydarzenia (nagranie dostępne jest tutaj).
Rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z pochówkiem w kulturach: katolickiej, prawosławnej, muzułmańskiej i judaistycznej. Punktem wyjścia była publikacja Dawida Gudela i obrana przez niego metoda podziału obrzędu pogrzebowego, jako obrzędu przejścia na trzy etapy: wyłączenia, zawieszenia i włączenia zmarłego ze społeczności. Według tego porządku, kolejno każdy z rozmówców omawiał zwyczaje pogrzebowe związane z jedną z czterech kultur. Autor publikacji omawiał zrekonstruowaną przez siebie w książce obrzędowość społeczności suchowolskich Żydów, pozostali rozmówcy, posiłkując się wiedzą i własnym doświadczeniem jako duchownych opowiadali nie tylko o zewnętrznych tradycjach ale tłumaczyli częstokroć teologiczne znaczenie danych zwyczajów i czynności. Rozmowa pełna była osobistych przeżyć i wspomnień duchownych oraz atmosfery wzajemnego szacunku.

Rozmawialiśmy również o przesądach i zwyczajach ludowych, które częstokroć łączyły obrzędowość pogrzebową wielu kultur.
Uczestnicy spotkania mogli przedpremierowo zobaczyć także wystawę fotografii, na której wernisaż Muzeum Ziemi Sokólskiej zaprasza 26 listopada o godz. 17:00 do swojej siedziby pt. “Śladem czterech kultur. Sokólskie nekropolie w obiektywie Wojciecha Panow”.

Zdjęcia autorstwa: Krzysztof Frejus, Edyta Wiśniewska

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Skip to content