Wystawa rzeźby Piotra Szałkowskiego w sokólskim muzeum

31 maj 2022

7 czerwca (we wtorek) o godz. 17:00 odbędzie się w Sokółce otwarcie wystawy poświęconej twórczości rzeźbiarza – Piotra Szałkowskiego (1938-2020). Zapraszamy na wernisaż do Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK.

Dzięki uprzejmości rodziny nieżyjącego artysty oraz Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury zaprezentowane zostaną prace znanego Sokółczanina.

Na wystawie pokażemy unikalne zbiory będące w posiadaniu rodziny rzeźbiarza oraz rozległą kolekcję muzealną, tworzoną latami przez specjalistów, mającą oddać najbardziej charakterystyczne cechy jego pracy twórczej. Pierwszy raz od śmierci artysty w tak rozległym stopniu nastąpi prezentacja jego dorobku.

Piotr Szałkowski urodził się we wsi Żuki w gminie Sokółka w 1938 roku. Tam ukończył szkołę podstawową, następnie pracował w gospodarstwie rolnym i w rodzinnej kuźni. Pierwsze udane rzeźby – krucyfiksy dla rodziny i sąsiadów, figury do przydrożnym kapliczek – wykonał w wieku 17 lat. Twórczość przerwał jednak okres pracy zawodowej. Artysta rzeźbił wówczas sporadycznie, w wolnych od pracy chwilach. Powrót do aktywnej twórczości nastąpił w latach 80-tych, po przejściu na rentę.

W twórczości Piotra Szałkowskiego dominowała tematyka sakralna, choć często wykonywał również prace inspirowane przyrodą, pracą i życiem wsi, miejscową kulturą i obyczajami ludowymi.

Był postacią cenioną w środowisku lokalnym oraz w gronie ludowych artystów. Od 1988 roku był członkiem STL (w latach 1993-2001 był prezesem Oddziału Białostockiego). Wielokrotnie brał udział w plenerach rzeźbiarskich w kraju i poza jego granicami, m. in. w Austrii i na Litwie. Przedstawiał swoje osiągnięcia artystyczne na konkursach, przeglądach i wystawach sztuki amatorskiej i ludowej, zdobywał nagrody. Jego rzeźby znalazły się w kolekcjach muzealnych w Białymstoku, Toruniu, Węgorzewie, Sokółce.
Został odznaczony Brązowym (1980) i Srebrnym Krzyżem Zasługi (1998), odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1996) i „Złotą Odznaką – Zasłużony Białostocczyźnie” (1997). W 2008 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Wystawa “Rzeźba Piotra Szałkowskiego” w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK potrwa od 7 czerwca do połowy września 2022 r.