Powstała wystawa plenerowa z rodzinnych pamiątek mieszkańców Sokółki

23 lis 2022

Od końca listopada 2022 r. przed budynkiem Kamienicy Tyzenhauza Sokólskiego Ośrodka Kultury na ul. Piłsudskiego można oglądać wystawę plenerową prezentującą rodzinne fotografie mieszkańców Sokółki. Jest to efekt projektu “Zakorzenieni” realizowanego przez grupę nieformalną Miłośników Ziemi Sokólskiej oraz Sokólski Ośrodek Kultury.
Działanie trwało od września do końca listopada bieżącego roku. Jego celem była pomoc w zabezpieczeniu pamiątek rodzinnych mieszkańcom miasta i gminy oraz podniesienie ich świadomości, jak ważne jest dbanie o wiedzę o swoich przodkach.
Pierwszym etapem projektu było spotkanie we wrześniu zorganizowane przy wsparciu Centrum Archiwistyki Społecznej dotyczące porządkowania archiwum rodzinnego, w którym uczestniczyli zaproszeni z całego województwa archiwiści społeczni. Następnie dzięki współpracy z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów przeprowadzono dwa warsztaty w temacie poszukiwania swoich korzeni z elementami wiedzy, jak zabezpieczać w warunkach domowych pamiątki rodzinne. Na ostatnim spotkaniu projektowym w listopadzie, skierowanym do rodzin z dziećmi uczestnicy wykonywali własnoręcznie swój album rodzinny. W trakcie trwania działania dokonywano w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK digitalizacji pamiątek uczestników, a część z nich została udostępniona w przestrzeni publicznej na wystawie plenerowej przed ośrodkiem kultury w Sokółce. Wspomniana ekspozycja “Mój album rodzinny” potrwa do końca stycznia 2023 r.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za udostępnienie swoich rodzinnych albumów na wystawę plenerową. Mamy również nadzieję, że zachęci ona i innych do sięgnięcia po swoje domowe pamiątki w celu ich zabezpieczenia dla przyszłych pokoleń.

Projekt “Zakorzenieni” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółka.

Relacje fotograficzne z działania – W. Panow:

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Skip to content