„Polska Zielona – miło spotkać się w Sokółce!”

2 lut 2024

Międzynarodowy Projekt Erasmus+ współfinansowany przez Unię Europejską, pod nazwą „Polska Zielona – miło spotkać się w Sokółce!” jest realizowany w naszym mieście. Od początku ferii kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży z Gminy Sokółka i kilku miast w Ukrainie uczestniczy w zajęciach, warsztatach, panelach dyskusyjnych i spotkaniach edukacyjnych.

W pierwszym tygodniu uczestnicy tkali, malowali, tworzyli grafiki i ceramiczne cuda. Znalazła się także 12-osobowa grupa, która przez pięć dni z Michałem Gieniuszem w Studio Qultura Sokólskiego Ośrodka Kultury pracowała wokalnie nad dwoma utworami muzycznymi w języku angielskim. Znane piosenki, które śpiewali Sam Smith „Stay with me” oraz Becky Hill „Remember” zyskały nowe wyjątkowe międzynarodowe wykonanie: Oli – solistki z polskiej grupy oraz Sofii – z grupy ukraińskiej. W tej muzycznej ekipie znalazł się także pianista, uczeń Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia z Sokółki, który do jednego z utworów wykonał fortepianową aranżację.

Całokształt muzycznych działań tej polsko-ukraińskiej grupy można było podziwiać podczas Koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kinie „Sokół”. Mimo tremy występ był bardzo udany i solidnie oklaskiwany przez publiczność. Poza tym, jeden z utworów został nagrany w Studio Qultura Sokólskiego Ośrodka Kultury i już wkrótce zostanie udostępniony na profilu facebookowym SOK oraz na kanale YouTube.

Drugi tydzień ekologicznej edukacji projektowej młodzieży upływa pod znakiem zajęć robotyki oraz paneli edukacyjnych na temat sztucznej inteligencji. Młodzież pochłania budowanie i testowanie robotów. Twórcza praca generuje liczne dyskusje, wymianę wniosków, wyników i spostrzeżeń. Efektem tego kształcenia i pracy ma być końcowy projekt – robot sprzątający Lego oraz maszyny do sortowania śmieci.

Jak widać warsztaty ekologiczne, artystyczne i robotyczne tworzą ciekawy i zróżnicowany program zajęć edukacyjnych w ramach programu Erasmus+.

***

Międzynarodowy projekt Erasmus+ współfinansowany przez Unię Europejską, pod nazwą „Polska Zielona – miło spotkać się w Sokółce!”  z ramienia Gminy Sokółka realizuje Sokólski Ośrodek Kultury