Poetycka jesień. Relacja ze spotkania z twórczością Leonardy Szubzdy

17 lis 2021

Poetycka jesień. Spotkanie ze słowem i dźwiękiem. To tytuł niedzielnego spotkania z poezją Leonardy Szubzdy, które zorganizował Sokólski Ośrodek Kultury 14 listopada 2021 r. w kawiarni Lira.

Autorka 8 tomików głównie z poezją, oraz jednej książki z opowiadaniami pt. „Dziewczyny”, wydawanych na przestrzeni lat 1992 – 2019, laureatka wielu konkursów literackich, nagradzana za działalność twórczą, artystyczną oraz upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Leonarda Szubzda regularnie spotyka się z czytelnikami, Sokółczanami, którzy chętnie sięgają po jej poezję. Podczas spotkania teksty poetki prezentowali różni zaproszeni goście, poczynając od młodzieży, z którą Pani Leonarda współpracuje przy realizacji projektu Bajkoczuli, przez znajomych, przyjaciół, po włodarzy Sokółki: Ewę Kulikowska oraz Adama Kowalczuka.

Urzekająca poezja ze swą ulotnością, „nieuchwytnością słowa wyszukanego po to, by ja utkać” tego popołudnia w wielu przypadkach zyskała nowy wydźwięk, nowe znaczenie, bo okazała się pasująca do dnia obecnego, do sytuacji, która porusza dziś Polaków, a jeszcze bardziej Sokółczan. Wielokrotnie tego wieczoru, czytelnicy podkreślali, że wybrali dany wiersz, bo znajdują w nim obraz samych siebie, swoich bliskich, ważnych miejsc i współczesnych nam wydarzeń. Mieszające się westchnienia, wzruszenia czy tęsknota dały uczestnikom spotkania czas na refleksję i zatrzymanie w ciągłym biegu. Nie zabrakło ani uśmiechów, ani łez. Kilka utworów poetyckich Pani Szubzdy dostało życie piosenki, które powstały skomponowane przez Joannę Gieniusz czy Grzegorza Górskiego wraz z zespołem Uzależnieni, który od lat ma w swoim repertuarze piękne teksty poetki. Płynność myśli ubranych w nie zawsze rytmiczne teksty, z powodzeniem pozwoliło na śpiewanie tej poezji.

Zdj. Krzysztof Frejus, Robert Czerski

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Skip to content