Relacja z Gminnych Obchodów Dnia Edukacji Narodowej

14 paź 2022

W ramach Gminnych Obchodów Święta Edukacji Narodowej w Sokólskim Ośrodku Kultury dnia 13 października 2022 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród zasłużonym pedagogom z rąk Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej nauczycielom biorącym udział w tajnym nauczaniu w okresie okupacji niemieckiej (1941-1944).

Ekspozycja została przygotowana na podstawie zbiorów Józefa Zalewskiego, dzięki współpracy Sokólskiego Ośrodka Kultury i Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Sokółce.
Gościem specjalnym wydarzenia był Tadeusz Ciszkowski – były nauczyciel, dyrektor szkół w Różanymstoku, Zespołu Szkół w Korycienie, autor kilkunastu książek, m.in. publikacji “Z dziejów oświaty na terenie gminy Dąbrowa Białostocka”. Wprowadził on zebranych w temat problematyki tajnej oświaty, wspomniał o niezwykłym trudzie jaki wiązał się ze stworzeniem ekspozycji przez Józefa Zalewskiego.

Prezes ZNP Oddział w Sokółce – Pani Anna Bednarczyk otwierając wystawę zwróciła uwagę na znaczenie wystawy dla organizacji jaką jest ZNP. Organizacji która w czasach wojny przeszła do konspiracji i działała jako Organizacja Tajnego Nauczania, przypomniała także losy Izby Pamięci Edukacji Narodowej Józefa Zalewskiego i jego zasługi dla zachowania pamięci o wybitnych pedagogach.

Wystawa “Nauczyciele Tajnej Oświaty w zbiorach Józefa Zalewskiego” dostępna jest nieodpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 w Kamienicy Tyzenhauza (ul. Piłsudskiego 1, sala wystawowa przy Punkcie Informacji Turystycznej).

Fot. W. Panow: