O Eleonorze, którą janowskie dywany zafascynowały…

8 lis 2023

Wielkimi krokami zbliżamy się do finału projektu „Latające dywany Eleonory Plutyńskiej”. Tym razem Muzeum Ziemi Sokólskiej odwiedziła kolejna grupa szóstoklasistów ze Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce.

Spotkanie składało się z dwóch modułów. W części merytorycznej etnografka Aleksandra Pluta, na co dzień pracowniczka Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, z pasją i w bardzo przystępny sposób opowiedziała o bohaterce warsztatów Elenorze. Z mini wykładu można było wysnuć skąd się wzięła tkanina artystyczna, a później ludowa, w życiu tej wyjątkowej artystki. Jak Plutyńska odkryła sama – pokazała społeczności uczelnianej ASP a później reszcie świata unikatowe sokólskie dywany wypełnione motywami „zwierza”, bukietów i drzew życia.

W drugiej części tkaczka krajek i twórczyni ludowa Edyta Wiśniewska zdradzała tajniki tkania przy tradycyjnym, stacjonarnym krośnie, które kiedyś było na wyposażeniu każdego wiejskiego gospodarstwa. Chętni mogli zasiąść do warsztatu tkackiego i zmierzyć się z techniką tkania. Po wprowadzeniu teoretycznym uczestnicy tkali samodzielnie na małych krosnach dywaniki z gałganków.

Finałem projektu będzie przekazanie dywaników do lokalnego schroniska.

– To były niezwykle interesujące i angażujące warsztaty! – przeczytaliśmy na profilu Fb SP 2.

Cieszymy się, fajnie było Was gościć i podzielić się niezwykłą historią Eleonory Plutyńskiej i „jej” dywanów.

fot. Wojciech Panow Fotografia/Filmy

#DzieciKapitanaNemo

Fundacja BGK

Działania w projekcie pt. „Latające dywany Eleonory Plutyńskiej (1886-1969)” realizowane są przez Sokólski Ośrodek Kultury w ramach grantu pozyskanego od Fundacji BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo, IV edycja 2023”.

Sokólski Ośrodek Kultury / Muzeum Ziemi Sokólskiej

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Skip to content