Nowe graffiti „na legalu” w przestrzeni miejskiej – Projekt „ART na STREET’cie”

28 sie 2023

Skoro są już w przestrzeni naszego miasta napowietrzne siłownie – krzepiące ciało, to czas na napowietrzne galerie – cieszące ducha i oko.

Taki rodzaj zewnętrznej galerii stworzyli autorzy prac graffiti w okolicy garaży przy ul. Kolejowej, oczywiście za zgodą właściciela obiektu – tu ukłon w kierunku Zarządu za udostępnienie ścian młodej sztuce.

Twórcami grafik byli uczestnicy projektu „ART na STREET’cie” pod szyldem programu „WYbudźcie kulturę!” PIK-u. W sierpniowy weekend (19-20.08) młodzi warsztatowicze oraz ich mentorzy Jacek Minkiewicz – grafik pasjonat i Łukasz Kundzicz – uznany grafik uliczny, zmagali się z tropikalnym upałem i grafficiarską materią.

W pracach nie ma przypadku, kompozycja i użyte środki – wszystko jest przemyślane i poprzedzone szkicem.

Działania i ich efekty uwiecznił w fotoreportażu Wojtek Panow.

Graffiti, a raczej malunki naścienne związane są z ludzkością od zarania jej dziejów – początki to rysunki w Lascaux (rodem z paleolitu), rozumiane współcześnie zaczęły się rozprzestrzeniać w miejskim pejzażu w latach 70., renesans miały w latach 90. sprzęgnięte z kulturą hip-hopu. Przez dekady uznawane za akty wandalizmu, spychane na margines sztuki, dzięki poziomowi artystycznemu ich twórców – docenione jako gałąź sztuki współczesnej. Aktualnie władze miejskie przeznaczają na nie legalne miejsca, a ich odmiana w postaci murali – to arcyważna część wizualnej tkanki miast.

Organizatorzy: Sokólski Ośrodek Kultury / Studio Qultura / Hurma

Projekt został dofinansowany w ramach programu „WYbudźcie kulturę!” Podlaskiego Instytutu Kultury.

Fot. Wojciech Panow

Narodowe Centrum KulturyWojewództwo Podlaskie

Podlaski Instytut Kultury

#ARTnaSTREETcie

#bardzomłodakultura

#BMK

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Skip to content