“Nauczyciele Tajnej Oświaty w zbiorach Józefa Zalewskiego” – nowa wystawa w Kamienicy Tyzenhauza

9 paź 2022

Ekspozycja “Nauczyciele Tajnej Oświaty w zbiorach Józefa Zalewskiego” prezentuje pedagogów biorących udział w tajnym nauczeniu w okresie okupacji niemieckiej w gminach Sokółka, Janów, Suchowola, Korycin, Nowy Dwór, Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica, Krynki. Przedstawia sylwetki m.in.: Ireny Skopczyńskiej, Janiny Gergerowej, Witolda Biziuka, Józefa Kłopotowskiego, Stefanii Burdackiej, Władysława Gutmana. Wyboru sylwetek dokonał Józef Zalewski, nieżyjący już zasłużony pasjonat historii lokalnej oświaty.

WERNISAŻ wystawy odbył się 13 października o godz. 13:00 w Kamienicy Tyzenhauza (ul. Piłsudskiego 1) w Sokółce i towarzyszył Gminnym Obchodom Dnia Edukacji Narodowej w Sokółce organizowanym przez władze miasta. W związku ze wspomnianymi obchodami, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska dokonała zwyczajowo już wręczenia nagród specjalnych zasłużonym pedagogom.

Wystawę – “Nauczyciele Tajnej Oświaty w zbiorach Józefa Zalewskiego” można zwiedzać nieodpłatnie w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku do połowy listopada 2022 r. w Kamienicy Tyzenhauza (ul. Piłsudskiego 1, sala konferencyjno-wystawiennicza przy Punkcie It).

Józef Zalewski karierę nauczycielską rozpoczął w 1949 w Krynkach. W latach 1951-55 był kierownikiem szkoły w Babikach, a w latach 1955-65 szkoły w Jacowlanach. Później pełnił kilka lat funkcję inspektora oświaty w Sokółce. Za swoją pracę został m.in. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Znany jest jako autor Izby Pamięci Narodowej – zbioru archiwaliów poświęconych historii szkolnictwa na obszarze dąbrowsko-sokólskim, od momentu jego odrodzenia się po 1920 roku. Jego ideą było zachowanie wiedzy o trudzie i bohaterstwie pedagogów i organizatorów szkolnictwa w obszarze dąbrowsko-sokólskim.

Organizator wystawy: Muzeum Ziemi Sokólskiej, Sokólski Ośrodek Kultury, współorganizator: Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Sokółce.