Na dobry początek przygody z zielarstwem – mydło! Relacja z warsztatów w naszym Muzeum

18 gru 2023

Po raz ostatni w tym roku zaprosiliśmy do Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK zielarkę i fitoterapeutkę Agnieszką Prymaka. Warsztaty odbywały się w aurze już świątecznej, na tle nowej wystawy czasowej w muzeum – wystawy kartek bożonarodzeniowych. A dotyczyły praktycznego tematu lecz brzmiącego na pierwszy rzut oka mało efektownie, mianowicie – mydła.

Agnieszka jednak szybko wyjaśniła uczestniczkom, że temat jest wdzięczny i stosunkowo prosty, do tego stwarza możliwości tworzenia własnych mieszanek zielarskich, mieszanek kolorystycznych, zapachowych. Jednak, jak przy każdej chemii są pewne zasady, a nawet kwasy i zasady i trzeba się trzymać określonych reguł gry, by wszystko poszło dobrze. Żeby prosto nie było, tworzyliśmy dwa rodzaje mydeł: mydło czarne potasowe typu Savon Noir w formie żelu oraz mydło sodowe w kostce, co ciekawe te ostatnie muszą trochę leżakować by nabrać mocy i być bardziej wydajne.

Piliśmy także herbatkę na trawienie – coś co szczególnie może przydać się w święta, gdy zapomni się o umiarze. Skład herbatki to mięta, krwawnik, kminek, koper włoski oraz ewentualnie lukrecja – napój bardzo pozytywnie zaskoczył nas smakiem.

Relacja fotograficzna z wydarzenia – W. Panow: