Sokólski Ośrodek Kultury wespół z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Sokółce w ostatnią niedzielę marca zorganizowały spotkanie z poetką Krystyną Gudel pt. KRAJOBRAZ (NIE)UTRACONY. Bohaterka spotkania w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia pracy literackiej, nie zbrakło więc kwiatów i upominków, które wręczyły gospodynie miejsca Barbara Maj, dyrektor SOK-u i Agnieszka Kozakiewicz, kierownik działu artystycznego (również współtworząca zespół „Uzależnieni”).
Życzenia w imieniu studentów sokólskiego UTW popłynęły także od prezeski Lilii Asanowicz.
Tego popołudnia kawiarnia „Lira” wypełniła się po brzegi amatorami poezji. Poza samą autorką wiersze prezentowali studenci UTW: Irena Gryszko, Zofia Filipowicz, Jadwiga Kułak, Alina Struczewska, Zdzisława Turowicz i Waldemar Maliszewski.
Spotkanie prowadziła, również poetka Leonarda Szubzda.
Za oprawą muzyczną stał zespół „Uzależnieni” w składzie Grzegorz Górski, wspomniana Agnieszka Kozakiewicz, Katarzyna Górska, Sławek Klimczak, Marek Kułak oraz Krzysztof Nowik.
Po spotkaniu poetka jubilatka Krystyna Gudel podzieliła się garścią refleksji:
„Spotkanie bogate było w poezję i doskonałą muzykę i śpiew. Oprawa muzyczna splotła się z interpretacją głosową wierszy w wykonaniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i moim czytaniem. Widać było zasłuchanie i przeżywanie poezji, muzyki i śpiewu.”
Zapytana, o emocje, jakie wyzwala czyjaś interpretacja własnych wierszy – odpowiedziała:
„Słuchacze UTW odrobili ‘pracę domową’, czyli przygotowali się rzetelnie do interpretacji wybranych wierszy. Czytali, bądź mówili z pamięci z przejęciem, by jak najbardziej oddać sens i wywołać stosowny odbiór poetyckich tekstów.”
Prowadząca spotkanie Leonarda Szubzda, także nie kryła emocji:
„Poeci są potrzebni, aby upiększać świat– myślałam patrząc na wypełnioną po brzegi salę ludźmi zasłuchanymi w wiersze poetki, mówiące wzruszająco o jej „Krajobrazie (nie)utraconym” – najmniejszej Ojczyźnie, wzajemnych relacjach między ludźmi i Bogiem, o miłości, sensie życia, o świecie, w którym tak często człowiek człowiekowi gotuje okrutny los.
Świat potrzebuje koła ratunkowego, jakim jest poezja – myślałam słuchając, pięknie i do głębi poruszająco wykonanych, utworów przez uzależniony od poezji zespół „Uzależnionych”. Do brzemiennych od ładunku pozytywnych emocji słów muzycy dodają swoją energię młodości i niezwykłą wrażliwość.
Ludzie potrzebują poezji (chociaż niektórzy jeszcze o tym nie wiedzą) – myślałam słuchając wierszy naszego gościa, wykonanych z wielką troską o sens każdego słowa, przez grupę studentów sokólskiego UTW. Nie będzie końca świata – pomyślałam o nich wszystkich z czułością…”
Dziękujemy wszystkim Państwu za obecność, za wspólne łapanie oddechu i refleksji w pędzącym świecie.
SOK, fot. Wojciech Panow
***
Krystyna Gudel(rocznik 1959) – nauczycielka, poetka, regionalistka. Laureatka wielu konkursów literackich na rożnych szczeblach. Inicjatorka i koordynatorka wydarzeń kulturalnych w Suchowoli. Należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku i do Stowarzyszenia Autorów Polskich II Oddział w Warszawie. Za działalność na rzecz kultury uhonorowana została dwukrotnie przez Kapitułę SAP Nagrodą im. Bolesława Prusa. Dwukrotna stypendystka Marszałka Woj. Podlaskiego (2019, 2023). Wydała: „Sady pozostawione” 2003, „Stopy na ścieżkach” 2008, „Tam rodziły się tęsknoty” 2011, „Stąd” (2015), „Którędy do domu?” 2016 – wiersze dla dzieci, „Pielgrzymka codzienna” 2018, „Ziemi mojej i ludziom” 2019, „Jeszcze z tobą zatańczę” 2020, „Spacery kota Mateusza i inne wiersze” – wiersze dla dzieci 2020, „Pęknięcia i szczeliny” 2023. Kilka jej wierszy przetłumaczono na język bułgarski i esperanto.