Lekcja historii i ekonomii – relacja z finisażu wystawy

14 lis 2022

Na zaproszenie Sokólskiego Ośrodka Kultury odwiedził Muzeum Ziemi Sokólskiej kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku/ Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – Pan Piotr Niziołek. A to w związku z wystawą, która właśnie kończy się w naszej placówce i została przygotowana przez białostockie muzeum.

Temat środków płatniczych jest niezwykle skomplikowany, ale gdy przybliża go specjalista w dziedzinie numizmatyki i członek Komisji Studiów Numizmatycznych Polskiej Akademii Nauk, okazuje się fascynujący. Ekspert nakreślił problematykę wystawy związaną z pieniądzem II wojny światowej i czasów okupacji do 1945 roku ziem polskich.

Z jednej strony była to lekcja historii, a z drugiej ekonomii, tego jak te dwie dziedziny niezwykle splatają się w okresie wojny, jak powstaje z tego spotkania huragan inflacji i niewyobrażalna destrukcja ekonomiczna. Z jednej strony dowiedzieliśmy się jakie postacie może przybierać wyzysk ekonomiczny okupantów, jak wyglądało życie zwykłych obywateli w kolejnych etapach okupacji, jak to życie dramatycznie się zmieniało w związku z polityką pieniężną państw zaborczych. Z drugiej strony nie zabrakło tematu fałszerstw tego okresu i sławnej operacji “Bernhard”, opowieści te miały wręcz sensacyjny charakter i stanowiły ciekawe dopowiedzenie, szczególnie atrakcyjne dla młodzieży szkół średnich, która wzięła udział w wydarzeniu.

Już tylko do 17 listopada potrwa wystawa “Pieniądz wojny i okupacji ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” w Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Fotorelację z wydarzenia przygotował W. Panow: