Latające dywany Eleonory Plutyńskiej wylądowały!

6 gru 2023

Tu historia kolejnego projektu realizowanego przez Sokólski Ośrodek Kultury pn. „Latające dywany Eleonory Plutyńskiej (1886-1969)” się zamyka, ale nie herstoria wyjątkowej artystki ELEONORY PLUTYŃSKIEJ… ona trwa i za sprawą naszego projektu, mamy nadzieję, trafiła szerzej do młodszego odbiorcy.

Naszym celem było przywrócenie do zbiorowej świadomości życiorysu artystycznego Plutyńskiej i uzmysłowienie wagi jej działań dla tradycji lokalnej, ale także i globalnej.
Herstoryczną opowieść podczas trwania projektu snuła Aleksandra Pluta – etnografka, pracowniczka Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – odpowiedzialna za opiekę merytoryczną. Dzięki jej mini wykładom można było poznać historię unikatowych sokólskich (grodzieńskich, janowskich) dywanów wypełnionych motywami „zwierza”, bukietów i drzew życia.
Każde z 16 spotkań z młodzieżą, oprócz części teoretycznej, zawierało moduł praktyczny, w którym tkaczka krajek i twórczyni ludowa Edyta Wiśniewska (MZS) przybliżała tajniki tkania przy tradycyjnym krośnie. Chętni, których nie brakowało, mogli zmierzyć się z tą niełatwą sztuką. Po wprowadzeniu teoretycznym uczestnicy tkali samodzielnie na przenośnych krosnach dywaniki z gałganków, czyli materiału z odzysku.

Projekt domknęła sympatyczna wizyta uczestników w lokalnym schronisku dla zwierząt, kolorowe szmaciaki posłużą jako podkłady czworonogom.

Nad realizacją projektu czuwała jego inicjatorka i koordynatorka – Sylwia Nowakowska (SOK). Za stroną graficzną i promocyjną stała Aneta Tumiel (SOK), zaś dokumentację foto i video stworzył Wojciech Panow (SOK).

Niech przemówią liczby: o Eleonorze i dywanach dwuosnowowych usłyszało łącznie 338 (!) młodych projektowiczów ze: Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Sokółce, Szkoły Podstawowej z Oddziałem Integracyjnym nr 2 w Sokółce, Szkoły Podstawowej nr 3 im. W. Wróblewskiego w Sokółce, Szkoły Podstawowej w Rozedrance Starej, Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej Kamionce oraz Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr. H. Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce.

Dziękujemy serdecznie uczniom oraz kadrze nauczycielskiej za włączenie się we wspólne działania, liczymy na kontynuację współpracy.

fot. Wojciech Panow
oraz SP im. Boh. Bitwy Niemeńskiej w St. Kamionce

Działania w projekcie pt. „Latające dywany Eleonory Plutyńskiej (1886-1969)” realizowane były przez Sokólski Ośrodek Kultury w ramach grantu pozyskanego od Fundacji BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo, IV edycja 2023”

Sokólski Ośrodek Kultury / Muzeum Ziemi Sokólskiej