Projekt „Latające dywany Eleonory Plutyńskiej” realizowany przez SOK przy wsparciu finansowym Fundacji BGK trwa w najlepsze. Jego celem, przypomnijmy, jest przywrócenie pamięci o ogromnym wpływie Eleonory Plutyńskiej na lokalne tkactwo tkanin dwuosnowowych.Zajęcia przeprowadzane są w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK oraz w szkołach uczestniczących w działaniu.
– Jak dotąd wzięło w nich udział około 180 uczniów z sokólskich szkół podstawowych. Do końca października przewidziane są jeszcze warsztaty w szkołach w Starej Rozedrance oraz Kamionce Starej. Warsztaty składają się z dwóch modułów: prezentacji postaci Eleonory, która pewnego dnia wyrusza na podsokólską wieś w poszukiwaniu „kwiatu paproci”, czyli tkaniny dwuosnowowej. W tej części merytorycznej wspiera nas Aleksandra Pluta – na co dzień pracownik Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, etnografka, współautorka publikacji na temat stroju ludowego Podlasia i krajki sokólskiej. W drugim module uczestnicy tkają samodzielnie pod moim okiem – mówi współprowadząca tkaczka Edyta Wiśniewska.
Powstała już pokaźna liczba kolorowych pasiaków, które po zszyciu posłużą podopiecznym Schroniska dla Zwierząt w Sokółce.
Działania w projekcie pt. „Latające dywany Eleonory Plutyńskiej (1886-1969)”, realizowane są w ramach grantu pozyskanego od Fundacji BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo, IV edycja 2023”.