„Las łączy, las leczy” – spotkanie z autorem Pawłem Średzińskim

5 kw. 2023

W piątkowe popołudnie (31 marca) Sokólski Ośrodek Kultury gościł prawdziwego ambasadora… i to nie byle czego bo Puszczy Knyszyńskiej. Na spotkanie dał się zaprosić Paweł Średziński – historyk, publicysta, dziennikarz, wielki miłośnik przyrody, sercem i urodzeniem związany z Białostocczyzną, autor swoistej monografii pobliskiego kompleksu leśnego pt. „Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych”.


Spotkanie w sali wystawienniczej Kamienicy Tyzenhauza otworzyła Barbara Maj, dyrektorka Sokólskiego Ośrodka Kultury. Moderowała je, także miłośniczka Puszczy i spacerów leśnych Sylwia Nowakowska z SOK-u.
Gość skradł pełną uwagę licznie przybyłych sympatyków literatury (i natury) na prawie dwie godziny. O Puszczy mówił z takim entuzjazmem i zaangażowaniem, że najbardziej zatwardziały mieszczuch nabiera ochoty na wyprawę do lasu, by chociażby skonfrontować, jakież to piękno skrywa np. Rezerwat Jesionowe Góry.


– Puszcza jest wesoła, różnorodna, miejscami – to małe Bieszczady, ma potencjał przyrodniczy (bagna), historyczny (ślady Powstań Listopadowego i Styczniowego) i krajobrazowy – mówił autor. To prawdziwa perełka naszego regionu, o którą powinniśmy dbać i promować na każdym kroku, przestać w niej widzieć ubogą krewną Puszczy Białowieskiej i wreszcie pochylić się z należytą uwagą nad jej fauną (tu apel do środowisk naukowych).


Puszcza – to nie tylko przyroda – to także ludzie (król Zygmunt II August, Krzysztof Wolfram, Wojciech Załęski), którzy na przestrzeni lat doceniali jej potencjał – im także na kartach książki autor oddaje głos i kłania się z szacunkiem.
Idźmy do lasu, wyłączmy telefony – odzyskamy równowagę i właściwe proporcje, bo las leczy – przekonywał Średziński. Nie stawiajmy pomników z kamienia – sadźmy drzewa! – podsumował.

fot. Wojciech Panow

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Skip to content