Krzaczki, gałązki winorośli, róże, rogi obfitości, kwiaty dużej głowy, drzewa życia, zwierza – a to tylko niektóre z motywów tkanin podwójnych/dwuosnowowych, o których mogliśmy usłyszeć w piątek, 24 lutego w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK.
Wojciech Kowalczuk – muzealnik, etnograf, gość spotkania – z anegdotą, z humorem, z pasją opowiadał o niezwykłej kolekcji ponad 700 tkanin Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. To dzięki niej mogła powstać pozycja wydawnicza “Tkanina dwuosnowowa” wydana przez podbiałostocki skansen, która była bohaterką tego wieczoru. Słuchając o publikacji dowiedzieliśmy się, że praca etnografa przypomina też trochę pracę detektywa, który po śladach i strzępach informacji dochodzi powoli do prawdy.
Tkanina dwuosnowowa od zawsze fascynowała etnografów, ale do dziś jest wiele teorii na temat jej pojawienia się we wschodniej Polsce i nadal wśród specjalistów stanowi to nierozstrzygniętą tajemnicę. Natomiast zajmujący się nią przez dziesięciolecia Wojciech Kowalczuk w najnowszej publikacji usystematyzował wiedzę na jej temat, uszeregował motywy, nakreślił historię znanych ośrodków tkackich, a wszystko to zostało zilustrowane najpiękniejszymi spośród znanych mu w Polsce i za granicą tkanin podwójnych.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się w trakcie wykładu dlaczego Sokólszczyzna jest ważna na etnograficznej mapie współczesnego tkactwa, skąd wzięło się unikatowe wzornictwo ośrodka janowskiego, oraz przekonali się że wspomniany album to przewodnik nie tylko dla specjalistów, ale i zwykłym posiadaczom tego typu zabytków pozwala on odkryć ich wartość i nazwać ich piękno.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas. Fotorelację z wydarzenia przygotował W. Panow: