„Kos” – kościuszkowski western, czyli arcypolskie kino w stylu Tarantino

25 mar 2024

Uczta filmowa czekała na kinomaniaków, którzy zdecydowali się w ostatni czwartek na seans w ramach DKF-u Fantom.

Po kinie najwyższej próby była szansa wysłuchania, co o obrazie i jego powstawaniu miał do powiedzenia reżyser Paweł Maślona.

Film doskonale wpisuje się w powszechny ostatnio w świecie kultury wielogłos na temat odczarowania historii chłopskiej i mitu Polski szlacheckiej. Obraz zrobiony w konwencji westernu z dodatkiem kina zemsty i wtrętów a’la Tarantino.

O sztuce jako remedium na zbiorowe traumy społeczeństw m.in. mówił reżyser:

– Po to są filmy, po to jest sztuka – żebyśmy pozwalali dojść do głosu tym wszystkim trudnym treściom, żebyśmy mogli je zobaczyć. A jak już je zobaczymy i uświadomimy sobie, że one są w nas i także stanowią o naszej tożsamości, wtedy jest szansa na przerwanie tego cyklu. Jak w terapii, każdy kto przechodzi proces – musi spotkać się z wypartymi, niechcianymi momentami, zobaczyć je, uświadomić i wtedy może się od nich uwolnić. Dopóki tego nie zrobi – one będą się w jego rzeczywistości odtwarzały w kolejnych formach i pokoleniach.

– ‘Nie wiem’ jest ciekawsze niż wiem – za Filipem Bajonem powtórzył nasz gość na koniec… i warto sobie o tym przypominać w momentach, kiedy potrzebujemy na siłę tłumaczyć sobie świat.

To było wspaniałe spotkanie, przyniosło duży ładunek emocji i refleksji, życzymy sobie i Państwu więcej takich!

Spotkanie otworzyła szefowa DKF „Fantom” Krystyna Kostera.

Rozmowę z gościem prowadził filmoznawca Adam Radziszewski, który także nie krył swojej fascynacji „Kosem”.

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Skip to content