Koncert z okazji Święta Niepodległości

12 lis 2021

11 listopada 2021 r. , w dniu uczczenia niepodległości naszego kraju w kinie Sokół wystąpiły zespoły muzyczne Sokolskiego Ośrodka Kultury: zespół Amatorski Zespół Ambitnych Ludzi i Sprawa Zamknięta oraz Chór Seniora pod kierunkiem Pauliny Oseńko.

Przygotowany przez nie program słowno – muzyczny przedstawiał drogi do niepodległości z punktu widzenia matki, żony, kobiety. Tytuł wydarzenia artystycznego – „Ułańskie kobiety. Matki polskiej lament”- był swoistą okładką do pokazania różnych ról kobiet w okresie przed 1918 rokiem i ich znaczenia w walce o suwerenność Polski. Dzielne niewiasty nie tylko żegnały synów, mężów, kochanków lecz również brały czynny udział w wydarzeniach militarnych tamtego okresu.

W przedstawieniu starannie dobrano pieśni i te znane patriotyczne, żołnierskie, i te współczesne. Dopełnieniem utworów muzycznych były fragmenty tekstów poetyckich i pamiętników wojennych. Podniosła atmosfera Święta Niepodległości osnuta była mgiełką niepokoju wynikającą z obecnej sytuacji na bliskiej nam granicy.

Początek koncertu okazał się być zaskoczeniem dla wszystkich. Niespodziewanie na scenie znalazła się czteroletnia dziewczynka, która na pytanie o chęć pomocy w prowadzeniu koncertu przez Agnieszkę Kozakiewicz Agnieszka Kozakiewicz, wyraziła wolę zaśpiewania piosenki. Ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich oświadczyła, że będzie to piosenka pt. „Jeszcze Polska nie zginęła”. Cała sala powstała i wtórując drobniutkiej blondyneczce o cieniutkim głosiku odśpiewała pierwszą zwrotkę polskiego hymnu.

Taka wzruszająca chwila rozpoczęła nasz koncert, w trakcie którego nie zabrakło też uśmiechu i zadumy. Wśród gości znalazła się także Pani Burmistrz Ewa Kulikowska oraz pan Burmistrz Adam Kowalczuk, którzy wspólnie ze wszystkimi odśpiewali kilka znanych i lubianych pieśni patriotycznych. Na zakończenie wybrzmiały życzenia Pani Burmistrz oraz podniosła w swym charakterze Rota.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

Fot. Krzysztof Frejus, Sylwia Nowakowska

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Skip to content