Koncert Waldemara Malickiego w Sokółce

27 maj 2022

Jak dotrzeć do publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną? To pytanie zadał sobie Pan Marcin Rudziński, który jest pomysłodawcą cyklu koncertów pt. „Z klasyką przez Polskę”. To projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem. Celem jego jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi.

Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami również sokólska publiczność mogła z bliska poznać i posmakować świata kameralnej muzyki klasycznej.
Wyjątkowy koncert odbył się w Sokółce. Gościem na naszej scenie był doskonały artysta, jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich- Waldemar Malicki. Warto podkreślić, że jest to także doskonały improwizator, na co dowodów nie zabrakło podczas koncertu w Sokółce. Publiczność zachwyciła się pomysłowością muzyczną i żywo reagowała na muzyczne żarty- niespodzianki. Cały wachlarz walców w niemal każdego zakątka Polski wszystkich zaskoczył, a do salwy śmiechu doprowadził ten podlaski.
Trudność i powagę muzyki fortepianowej łagodziło słowne wprowadzenie do każdego utworu. Opowiadane przez pianistę okoliczności powstania czy historie przeróbek danego utworu doskonale dopełniały prezentację muzyczną.
Zachwytom nad sprawnością rąk pianisty nie było końca. Prezentowane utwory co chwilę przenosiły słuchaczy w inny nastrój, zadziwiały swą siłą, ładunkiem energetycznym jak np. Carmina burana – Carla Orffa czy Jazda Walkirii Richarda Wagnera, by za chwilę wprawiać w zadumę i sentymentalnie kołysać delikatnością dźwięków fortepianu. Waldemar Malicki przygotował na ten wieczór niezwykle zróżnicowany i bardzo atrakcyjny repertuar. Z jednej strony publiczność wysłuchała dzieł Mozarta, a zaraz potem utworów o charakterze jazzowym autorstwa kompozytorów amerykańskich i brytyjskich.
Koncert zakończyły owacje na stojąco, bisy, kwiaty dla artysty jak też dla organizatorów koncertu Marcina Rudzińskiego- inicjator projektu Polskiego Impresariatu Muzycznego oraz Dominiki Jakubowskiej – koordynatorki projektu. Wdzięczni za tak wspaniałe wydarzenie muzyczne, liczymy na dobrą współpracę i kolejne koncerty w Sokółce.

Fot. Wojciech Panow

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Skip to content