Kolędowanie na styku kultur

16 sty 2023

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas budowania życzliwości, bliskości, ale przede wszystkim radości z przyjścia na świat Bożego Syna. Toteż staramy się by tę świąteczną atmosferę zatrzymać w naszych sercach jak najdłużej. Dowód? Wszystkie miejsca (plus dostawki) w Kinie „Sokół” zapełniły się w niedzielne popołudnie podczas koncertu ph. „KOLĘDY I PASTORAŁKI – SPOTKANIE NA STYKU KULTUR”.

Od lat celem spotkań jest kultywowanie tradycji kolędowania. I tym razem nie zabrakło najpopularniejszych kolęd, zarówno katolickich jak i prawosławnych, ale także pieśni śpiewanych podczas wspomnianego chodzenia z gwiazdą.

W atmosferę kolędowania wprowadził zebranych ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, który z humorem podzielił się własnymi wspomnieniami.

Koncert otworzył występ chóru cerkiewnego Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Sokółce pod kierunkiem Pauliny Ławreszuk. W drugiej odsłonie do dyrygującej dołączyły niezwykle muzykalne dzieci – Lila i Gabriel, i publiczność miała przyjemność wysłuchania wspaniałego koncertu w wykonaniu rodziny Ławreszuków. Kolejny występ należał do chóru „Belle Voci” pod opieką Pauliny Oseńko, po chórze scena należała ponownie do podopiecznych Pauliny Oseńko, tym razem chóru żywiołowych sołtysek z gminy Sokółka pn. „Przylaszczki” – oba zespoły na co dzień ćwiczą pod skrzydłami Sokólskiego Ośrodka Kultury. Następnie usłyszeliśmy program pt. „Niech prowadzi nas gwiazda!” w wykonaniu solistów i zespołów SOK-u. Wśród solistów wystąpili: Barbara Maj – dyrektor SOK-u, Michał Gieniusz, Martyna Bućko, Aleksandra Tomaszycka, Amelia Milczarska i Mateusz Wołczek. Solistów wsparł chór „Złote Nutki” pod opieką Michała Gieniusza, dołączyły zespoły działające przy SOK-u.

Koncert prowadziła Agnieszka Kozakiewicz, kierownik działu artystycznego.

Publiczność reagowała bardzo żywiołowa i entuzjastycznie. Niektórzy przyszli by oklaskiwać członków swoich rodzin, inni – przychodzą co roku, bo bardzo pasuje im formuła koncertu.

Na koniec show chórzystom odrobinę skradła kilkuletnia Blanka, która z własnej inicjatywy zaśpiewała pastorałkę pt. „Świeć gwiazdeczko”, wzbogacając śpiew układem choreograficznym.

Na widowni zasiadła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z wiceburmistrzem Adamem Juchnikiem. Zaproszenie przyjęła członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, obecna także była II wicewojewoda podlaska Bogumiła Szczerbińska.

Za organizacją koncertu stał Sokólski Ośrodek Kultury, Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Parafia prawosławna św. Aleksandra Newskiego w Sokółce oraz Bractwo Cerkiewne św. Spirydona z Tremituntu.

Poczęstunek finansowo wsparła firma „Eko-Grill Sokółka” oraz „Warzywniak – Jerzy Kochanowicz”, za co serdecznie dziękujemy

Dziękujemy Państwu za wspaniałą atmosferę, do zobaczenia i do posłuchania za rok!

Fot. Wojciech Panow

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Skip to content