„Jestem bardzo ciekawa, co zrobicie z moimi wierszami…”

13 mar 2024

…mówiła Leonarda Szubzda witając młodzież podczas inauguracji Konkursu „Między milczeniem a krzykiem”.

Po pandemicznej ciszy Sokólski Ośrodek Kultury podjął się kontynuacji Konkursu Recytatorskiego Poezji Leonardy Szubzdy „Między milczeniem a krzykiem”. Jubileuszowa edycja miała miejsce 12 marca w sali „Lira”. Za organizacją dotychczasowych 19 edycji stała Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie z polonistką Małgorzatą Glińską na czele oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki.

Do udziału w XX Konkursie zaprosiliśmy uczennice i uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całego województwa, którzy zaprezentowali dwa utwory poetki. Zgłosiła się aż 40-stka recytatorów.

Na zaproszenie do udziału w komisji konkursowej odpowiedziały nam prawdziwe tuzy: Krzysztof Dzierma (aktor i kompozytor), Dariusz Szada-Borzyszkowski (aktor i reżyser), Emilia Wyszkowska (arteterapeutka i animatorka PIK) oraz Mateusz Stasiulewicz (aktor teatralny). Jurorzy nie mieli łatwo.

Aktywną, bardzo zasłuchaną i wzruszoną jurorką była także sama bohaterka Konkursu – poetka Leonarda Szubzda.

– Już wygraliście, bo mierzycie się z wysokiej próby poezją, ale i tremą – zwróciła się na wstępie do młodzieży prowadząca Agnieszka Kozakiewicz, wicedyrektorka SOK-u.

– Jesteście absolutnie wyjątkowi, bo sięgacie po tak delikatną materię jak poezja – dopowiedziała gospodyni miejsca, dyrektorka – Barbara Maj, której przypadła w udziale przyjemność uroczystego domykania Konkursu.

W imieniu burmistrz Sokółki Konkurs otworzyła kierowniczka Referatu Oświaty UM Anna Żemajduk, w trakcie dołączyła także sama burmistrz Ewa Kulikowska, sprawująca nad Konkursem patronat, która także była fundatorką osobnej nagrody.

Finaliści, chociaż po prawdzie finalistki, oraz wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Amelia Normantowicz, II – Marta Żur, III – Izabela Stasiulewicz. W kategorii szkół ponadpodstawowych bezkonkurencyjna była Julia Troć, II miejsce wyrecytowała Monika Wiesławska, III – Liliana Poźniak. Wyróżnione zostały: Maja Rećko, Olga Kozakiewicz, Oliwia Wysocka i Maria Borys. Nagrodę Burmistrza Sokółki otrzymała Julia Piskurewicz.

Gratulujemy serdecznie finalistkom i dziękujemy Nauczycielkom za przygotowanie i wspieranie młodych konkursowiczów.

Patronat: Podlaski Kurator Oświaty

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok / iSokolka.eu / Sokolkanews