„Jak muzeum może stać się dostępne?” w ramach projektu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”

5 mar 2026

2-3 marca wzięliśmy udział w szkoleniu stacjonarnym w Krakowie w ramach projektu „Jak muzeum może stać się dostępne?” w ramach projektu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”.

Zdobywaliśmy wiedzę jak dostosować ekspozycje muzealne dla różnych odbiorców, tworzyć interaktywne narzędzia edukacyjne, komunikować się z osobami o różnych potrzebach, jak projektować lepiej wydarzenia, jak zdefiniować potrzeby grup wykluczonych i je określić?

Wdrażanie dostępności w instytucji muzealnej mogliśmy obserwować dzięki wizycie studyjnej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Tyflografiki, audiodeskrypcja, jasna komunikacja z odbiorcami w budynku i na wystawach, ograniczenia i bariery architektoniczne – to m.in. było polem naszych rozważań i analizy.

Dostaliśmy sporo inspiracji i cennych wskazówek od ekspertów prowadzących szkolenie oraz innych uczestników szkolenia – pracowników instytucji kultury, które postaramy się wykorzystać, tak by być bardziej dostępnymi dla wszystkich!

Projekt „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury” realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Priorytetu III Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami Działanie nr 3.3 Systemowa poprawa dostępności

#dostępność#NCK#projektowanieuniwersalnekultury#sok#sokolskiosrodekkultury#muzeumsok

Przejdź do treści