Sokólskie Wrzosy

„Na radość światu, na chwałę miastu, ku pokrzepieniu serc wszystkich” – brzmi motto chóru seniorów Sokólskie Wrzosy. Zespół powstał w 1995 roku z inicjatywy Henryka Cudnika, Przewodniczącego Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Sokółce. Chór miał nawiązywać do osiągnięć zespołu, działającego w Sokółce na początku lat 60. XX wieku pod kierunkiem Mariana Kozakiewicza.

„Sokólskie Wrzosy” od początku prowadził Piotr Czeczot, organista z Parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, absolwent Wydziału sztuki Muzycznej Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Ostatnim kierownikiem zespołu była Dorota Tymińska.

Ogromny wkład w funkcjonowanie zespołu wnieśli: Elżbieta Ceglarska, emerytowana dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury i Kazimierz Wołyniec, Przewodniczący Miejsko – Gminnego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sokółce. Chór wspierała też Krystyna Andrzejewska, ówczesna dyrektor SOK.

Pierwszy publiczny występ „Sokólskie Wrzosy” dały 17 czerwca 1996 roku na Dniach Sokółki.

Przez 26 lat istnienia chór z Sokółki odniósł mnóstwo sukcesów. Wielokrotnie reprezentował województwo podlaskie na Przeglądach Krajowych Artystycznego Ruchu Seniorów w Bydgoszczy. W 2000 roku zajął tam I miejsce, w 2002 i 2004 – zdobył Grand Prix, w 2006 – I miejsce, w 2008 – Grand Prix, w 2010 – I miejsce. Chór uświetnił też wiele uroczystości patriotycznych. Zapraszano go na koncerty w kraju i poza jego granicami. Zakończył swoją działalność przy Sokólskim Ośrodku Kultury w roku 2021.

Skip to content