Gminne Obchody Święta Edukacji Narodowej

14 paź 2021

W ramach Gminnego Dnia Święta Edukacji Narodowej do naszej placówki zawitali wyjątkowi goście, by wspólnie uczcić te ważne święto.

Mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli grona pedagogicznego z gminnych szkół, którzy z rąk Pani Burmistrz Ewa Kulikowska otrzymali wyróżnienia za swą wieloletnia prace na niwie pedagogicznej.

Drugim etapem wydarzenia był panel dyskusyjny do prezentowanej przed Kamienicą Tyzenhauza wystawy “Pionierki. Kobiety w edukacji i nauce”.

Prelegentkami były członkinie Stowarzyszenie Instytut Studiów Kobiecych, którego inicjatorką i Prezesem jest Pani prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz.

Panie:

Patrycja Dajnowicz – Brzezik – doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, koordynatorka wystawy “Pionierki. Kobiety w edukacji i nauce”, która opowiedziała o idei wystawy oraz przedstawiła pierwsze kobiety mające możliwość kształcenia się na studiach wyższych w Polsce.

dr Patrycja Dajnowicz – Piesiecka – adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku zaprezentowała pierwsze kobiety kształcące się w Polsce w naukach prawnych

Justyna Zajko – Czochańska – doktorantka na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych, która przybliżyła pionierki w w edukacji i oświacie.

Zaprezentowały wybrane biografie pionierek wymienionych na kartach wystawy. Prelekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, której uzupełnieniem był przygotowany przez ISK film pt. “Kobiety. Edukacja. Nauka. Sztuka”

Wystawa “Pionierki. Kobiety w edukacji i nauce” dostępna będzie przed naszą placówką do 4 listopada 2021 r.