„Gdy ujrzeli gwiazdę bardzo się uradowali!” – Orszak Trzech Króli

10 sty 2023

Gwiazda zwiastowała Mędrcom ze Wschodu radość, przyniosła ją pasterzom i wszystkim, którzy na nią czekali. Tej wszechobecnej radości można było doświadczyć uczestnicząc w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Sokółki, w tym roku ph. „Niechaj prowadzi nas gwiazda!”.

Wspólne kolędowanie rozpoczęło się na placu przed Kinem „Sokół”. Orszaki zaprezentowała Agnieszka Kozakiewicz z Sokólskiego Ośrodka Kultury. Zielony – azjatycki pod przewodnictwem Króla Melchiora (ks. Tomasza Łapiaka) przygotowała parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Króla, do niej też należał krótki program, który bardzo przypadł do gustu oglądającym. Niebieski – afrykański pod przewodnictwem Króla Baltazara (ks. Tomasza Oświecińskiego) przygotowała parafia Wniebowzięcia NMP, czerwony – europejski z Królem Kacprem (ks. Karolem Jabłońskim) – parafia św. Antoniego. Najmłodszymi orszakowiczami były dzieci w strojach aniołków z Eucharystycznego Ruchu Młodych pod opieką sióstr katechetek. Liczną grupę stanowiły członkinie (i członkowie) Kół Gospodyń Wiejskich: w Kamionce Starej, w Zaśpiczach, w Hałem, w Kantorówce, w Nowej Rozedrance, w Lipinie, w Puciłkach, w Kraśnianach, w Szyszkach i w Wierzchłowcach.

Zebranych przywitała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, która korzystając z okazji złożyła także życzenia świąteczne wyznawcom prawosławia.

Fragment Pisma św. odczytał proboszcz ks. Jarosław Ciuchna.

Następnie wielobarwny pochód z kolędą na ustach wspomagany przez scholę parafii Wniebowzięcia NMP pod opieką Krzysztofa Zalewskiego przeszedł do Kościoła pw. św. Antoniego, by przy żłóbku oddać pokłon Bożej Dziecinie.

Wspaniałym dopełnieniem była część artystyczna, kościół wypełnił się zasłuchanymi wiernymi. W jego doskonałej akustyce wybornie wybrzmieli soliści: Barbara Maj – dyrektor SOK-u, Michał Gieniusz, Martyna Bućko, Aleksandra Tomaszycka, Amelia Milczarska i Mateusz Wołczek. Solistów wsparł chór złożony ze zespołów działających przy SOK-u, czyli „Złote Nutki” pod opieką Michała Gieniusza oraz „AZALiSZ”, „Przylaszczki” i „Belle Voci” pod opieką Pauliny Oseńko. W roli prowadzących wystąpili Olga Kozakiewicz i Przemysław Taudul.

Uroczystość zamknęła msza święta.

Organizatorami Orszaku był Sokólski Ośrodek Kultury oraz Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

W organizację włączyły się także miejscowe drużyny harcerskie 1 SDH „ATMA” i 32 SDH „Rudy”.

Dziękujemy Państwu za liczne, aktywne uczestnictwo i wspólne budowanie radosnej atmosfery. Do zobaczenia za rok!

fot. Wojciech Panow