Fotorelacja ze spektaklu Tykocińskiego Teatru Amatorskiego w Sokółce

7 lis 2022

Niedzielny spektakl teatralny pt. “Rozmowy z Panią Mortis” przyciągną wielu widzów. Sala kina była niemal pełna. Czy przyciągnęło intrygujące zdjęcie zapowiadające plakat czy też zaciekawił opis przedstawienia, które rzeczywiście niosło ważne treści. Akcja przedstawienia osadzona była w Tykocinie. Do Marka przyszła pewnego dnia pani… Mortis z kosą. Ma zlecenie, by Marka zabrać z tego świata. Ten jednak sprytem przekonał ją, by dała mu jeszcze trzy miesiące życia. W sztuce zobaczyliśmy całą galerię osobowości granych przez aktorów amatorów w bardzo różnym wieku – od nastolatków, po seniorów. Menażeria postaci i prosta historia złożyły się na spektakl z głębokim przesłaniem, że w życiu nie wszystko wychodzi tak, jak sobie zaplanowaliśmy.

Tykociński Teatr Amatorski jest spadkobiercą dwóch tradycji teatralnych: polskiego ruchu amatorskiego, którego działalność jest udokumentowana od 1913 roku i żydowskiego teatru amatorskiego działającego od 1919 do połowy lat dwudziestych XX w. Po przerwie wywołanej wojną i ogólnym klimatem społecznym PRL Tykociński Teatr Amatorski odrodził się w 1985 roku z inicjatywy Muzeum w Tykocinie i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej. Odtąd działa, pielęgnując historię, tradycję i kulturę dawnego Tykocina i Podlasia. Było nam niezmiernie miło gościć ich w Sokółce. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spektaklu w Sokółce.

Fot. Wojciech Panow: