„Estherka” – pokaz specjalny w Kamienicy Tyzenhauza

22 kw. 2023

Zapraszamy w sobotę 22 kwietnia 2023 r. do Sokólskiego Ośrodka Kultury (sala konferencyjna Kamienicy Tyzenhauza na ul. Piłsudskiego 1) o godz. 15:00 na opowieść dokumentalną o sokółczance – Esther Gorintin, która stała się gwiazdą kina francuskiego.

Obraz pt. „Estherka” z 2014 roku zobaczymy dzięki uprzejmości reżysera Davida Quesemanda i będzie to pierwsza okazja by zobaczyć ten obraz w naszym kraju, bo nie doczekał się on dystrybucji kinowej w Polsce.

Esther Gorintin (Ester Gubińska) na rozpoczęcie kariery filmowej zdecydowała się w wieku 85 lat. Pomyślnie przeszła casting do filmu „Podróże” młodego reżysera Emmanuela Finkiela, a wiosną 1999 roku „defilowała” już po czerwonym dywanie na słynnym festiwalu filmowym w Cannes.

Ester urodziła się w Sokółce w roku 1913 w rodzinie żydowskiej. W dzieciństwie marzyła, by zostać baletnicą, jednak pod naciskiem rodziny wybrała zawód chirurga dentystycznego. W wieku 21 lat by kontynuować edukację wyjechała do Francji. Tam spotkała swojego męża, który także pochodził się z Polski. Wojnę przeżyła, niestety wszyscy jej bliscy z Sokółki zginęli w obozach zagłady. Po wojnie, zdecydowali z mężem zostać na stałe w Paryżu.

Dokument Davida Quesemanda skupia się na początkach i karierze filmowej Esther. Nie brak w tym portrecie absurdalnych, komicznych wręcz kontrastów. Obraz zdradza niewątpliwą fascynację reżysera postacią nietuzinkowej gwiazdy filmowej.

Pokaz poprzedzi prelekcja Dariusza Szady-Borzyszkowskiego – reżysera teatralnego, twórcy dokumentalnego, animatora kultury zaangażowanego m.in. w popularyzację dziedzictwa żydowskiego na Podlasiu.

Czas trwania filmu: 90 min. Film z napisami w języku polskim.

Wstęp wolny.

Pokaz realizowany jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Fantom” w Sokółce, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zapowiedź (napisy w języku angielskim): https://www.youtube.com/watch?v=gdceWL6sPog&ab_channel=lesfilmsdufiguier