Dzień Kobiet

10 mar 2021

🌹🌷„Kobieto, puchu marnym, ty wietrzna istoto!”

Śmiał napisać wieszcz. Na szczęście w kolejnym wersie się zreflektował mówiąc:

„Postaci twojej zazdroszczą anieli, A duszę gorsza masz, gorszą niżeli…” Zmysłowa kusicielka, podstępna, spiskująca z diabłem…lista wad i win pierwszej kobiety – Ewy jest długa i stanowi wyrok całkowitego potępienia. A jednak mężczyźni nas kochają za ciepło, opiekuńczość, domowe ognisko, które umiemy podtrzymywać najlepiej.

🌺🌹🌷Dzień Kobiet to święto, które od jakiegoś czasu proponuje refleksję nad zagadnieniami dotyczącymi praw kobiet i ich sytuacji w różnych zakątkach świata. Jednak element docenienia i celebracji płci pięknej także pozostał żywy.

🌺🌹🌷Sokólski Ośrodek Kultury z okazji święta Dnia Kobiet zorganizował dwa wydarzenia.

W niedzielę 7 marca w sali Antoniego Tyzenhauza odbyło się spotkanie z autorką książki „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” , które przygotowała i poprowadziła Sylwia Nowakowska.

Znana dziennikarka i blogerka Anna Kowalczyk napisała historię Polski z kobiecej perspektywy. Podczas spotkania autorka podkreślała losy i dokonania Polek oraz cudzoziemek zamieszkujących ziemie polskie od czasów przedchrześcijańskich aż po współczesność. Zaznaczyła wielokrotnie, że świat jest skonstruowany „pod mężczyzn”. Wymieniła chociażby przykłady dawek leków czy zabezpieczeń w samochodach. Niezwykle ciekawie opowiadała o pierwszej góralskiej skrzypaczce „Dziadońce” czy Helenie Modrzejewskiej. Nie mogło zabraknąć sztandarowej Polki Marii Curie Skłodowskiej i pierwszych polskich studentek Uniwersytetu Jagiellońskiego, których zasług nie sposób przecenić. Rozmowa z Anną Kowalczyk można było śledzić na żywo i ciągle jest dostępna na fanpage Sokólskiego Ośrodka Kultury.

🌺🌹🌷Kolejnym punktem świętowania Dnia Kobiet był koncert, który odbył się w Kinie ‘Sokół”, zatytułowany „Być kobietą”. „Być kobietą – ta tęsknota się niekiedy budzi we mnie” śpiewająco wybrzmiewały słowa piosenki m.in. Alicji Majewskiej. Pojawiły się także teksty Agnieszki Osieckiej, piosenki Kayah i Bregowicza, Maryli Rodowicz, Katarzyny Groniec czy Zbigniewa Wodeckiego.

Zespół AZALiSZ pracujący w Sokólskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Pauliny Oseńko przygotował 17 piosenek, które ukazywały przewrotny charakter płci żeńskiej, od królowych życia, dam i zakochanych marzycielek przez tęskniące panny młode aż po wampy i sex bomby. Atmosfera na scenie zmieniała się jak w kalejdoskopie. Śmiech do łez przeplatał się ze łzami wzruszenia. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Publiczność nie szczędziła oklasków dziewczynom, które wcielały się w kolejne role i wyśpiewywały historie nie inne, jak te z życia wzięte.

Na scenie wystąpiły: Marzena Plichta, Ela Tolko, Agnieszka Garkowska, Marta Jarosz, Agnieszka Sienkiewicz, Asia Pigiel, Bogusia Szubzda, Paulina Oseńko, Ania Tołłoczko, Kasia Klimowicz- Kułak, Robert Czerski i Antek Jaworowicz oraz Karolina Sienkiewicz. Koncert poprowadziła Agnieszka Kozakiewicz. Był on transmitowany na kanałach Sokólskiego Ośrodka Kultury You Tube oraz Facebook osiągając bardzo wysoką oglądalność.

🌺🌹🌷Nie mogło zabraknąć tego dnia kwiatów dla pań uczestniczących w koncercie, dlatego obecny na sali burmistrz Sokółki Adam Juchnik skierował życzenia i wręczył wielobarwne goździki. Ciepłe słowa do publiczności skierowała także Dyrektor SOK Barbara Maj, odczytując wiadomość od Burmistrz Sokółki- Ewy Kulikowskiej. Mamy nadzieję, że organizacja tych wydarzeń była kulturalnym prezentem dla Sokółczanek i nie tylko.🌺🌹🌷🌺🌹🌷

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Skip to content