Bohaterkami piątkowego wieczoru były niesamowite kobiety: Beata, Basia i… Pasja

5 mar 2024

Sokólski Tydzień Kobiet zaczęliśmy z wysokiego C. Agnieszka Kozakiewicz, wicedyrektorka SOK-u otworzyła wystawę wspaniałej kolekcji torebek Beaty Mozolewskiej pt. „Historie w torebkach zamknięte”, a artystycznie całość dopiął występ Barbary Maj.

Publiczność, w znakomitej większości żeńska, zdecydowanie dopisała i czytając z rozentuzjazmowanych twarzy – opuszczała Kamienicę Tyzenhauza z poczuciem spełnienia.

Beata Mozolewska – z wykształcenia pedagożka i terapeutka, od 20 lat pracuje z dziećmi z niepełnosprawnością w sokólskim SOSW. Z pasji miłośniczka antyków i staroci, największym uwielbieniem darzy starą porcelanę, unikatowe meble, kolekcjonuje także malarstwo i dawną biżuterią.

Torebki to jedna z wielu jej pasji. Swoją kolekcję tworzy już od 24 lat i liczy ona około 100 eksponatów z różnych okresów. Wśród nich są pompadurki, reticule, gobelinowe, koralikowe, żakardowe, Art Deco i kolczugowe, bakelitowe, noszone przez kobiety na przestrzeni ponad 200 lat. Dopełnieniem kolekcji jest pokaźny zbiór bibelotów, które mieściła torebka damska na przełomie wieków. Wystawa jest dostępna do 15 marca.

W drugiej części wieczoru mieliśmy niewątpliwą przyjemność poznania kolejnej już (po kabaretowej) pasji, dyrektorki Sokólskiego Ośrodka Kultury – Barbary Maj, która podzieliła się swoim ciepłym głosem podczas mini recitalu.

Barbara Maj – z wykształcenia architektka wnętrz i pedagożka, z zamiłowania piosenkarka i artystka kabaretowa, tego wieczoru wystąpiła z utworami autorskimi do słów i muzyki Jacka Janowicza oraz zaśpiewała teksty A. Osieckiej, A. Lipnickiej i E. Geppert. W jednej z piosenek towarzyszył jej wokalnie Michał Gieniusz.

Muzyczne dopełnienie wieczoru ukołysało słuchających, do których popłynął przekaz prosto z serca: „To co mamy najcenniejszego – to drugi człowiek i miłość jego…”

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć burmistrz Ewy Kulikowskiej, która także patronuje Sokólskiemu Tygodniowi Kobiet.

Kwiaty naszym gościniom wręczył wiceburmistrz Adam Juchnik.

Fot. Wojciech Panow