Relacja z otwarcia wystawy “Bożnice drewniane” w Muzeum w Sokółce

15 lut 2022

Zapraszamy do Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK na zwiedzanie bezpłatne wielkoformatowej wystawy czasowej pt. “Bożnice drewniane”. Wystawa potrwa do drugiej połowy maja 2022 r.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 11 lutego, w jego trakcie wysłuchaliśmy prelekcji twórczyni wystawy Magdaleny Urbańskiej z Białostockiego Ośrodka Kultury/ Centrum i. L. Zamenhofa na temat genezy powstania ekspozycji oraz zapoznaliśmy się z charakterystyką grupy architektonicznej bożnic występujących na terenie obecnego powiatu sokólskiego, określanych jako część grupy białostocko-grodzieńskiej. Spośród monumentalnych budowli których zdjęcia możemy zobaczyć w sali wystaw czasowych sokólskiego muzeum, m.in. bożnic w Janowie, Suchowoli, Sidrze, do czasów dzisiejszych nie zachował się żaden obiekt. Wystawa odkrywa i przywraca nam nieznany kunszt ciesielski i rozmach drewnianych konstrukcji powstałych głównie w XVIII wieku a zarejestrowanych w początkach XX wieku.

W trakcie zwiedzania można zapoznać się z publikacją Mari i Kazimierza Piechotków o “Bożnicach drewnianych” oraz
nabyć katalog wystawowy przygotowany przez BOK/Centrum im. L. Zamenhofa  (10 zł/szt.)

Wystawa pochodzi ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk

Krótka fotorelacja z wydarzenia autorstwa – Krzysztofa Frejusa oraz Adama Smólskiego.