45 lat Orientów Sokólskich

2 lip 2021

45 lat Orientów Sokólskich to okazja dla której 1 lipca 2021 r. Sokólski Ośrodek Kultury zorganizował spotkanie będące wspomnieniem o minionych wydarzeniach przybliżających historię i tradycję Tatarów Polskich.

26–27 czerwca 1976 roku w domu kultury po raz pierwszy zorganizowany został Orient Sokólski. Była to konferencja naukowa poświęcona środowisku Tatarów Polskich. Zapoczątkowała ona tradycję spotkań, w których brali udział wybitni badacze i historycy związani z tematyką tatarską, tacy jak prof. dr hab. Jerzy Wiśniewski, prof. dr hab. Jan Tyszkiewicz, dr Janusz Kamocki, dr Aleksander Miśkiewicz, dr Andrzej Drozd i inni. Pomysłodawcą Orientów był Maciej Konopacki – ówczesny pracownik Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Tegoroczne obchody składały się z kilku elementów, takich jak otwarcie wystawy „Na tatarskim szlaku” zrealizowanej przez Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa w ramach festiwalu Wschód Kultur/ Inny Wymiar 2020. Prelekcję do wystawy wygłosił Mariusz Bieciuk, specjalisty ds. archiwum historii mówionej miasta i regionu z Białostockiego Ośrodka Kultury. Wystawa składa się z kilkudziesięciu zdjęć, nagrań filmowych oraz bogatego opisu tematu. Powstała w oparciu o relacje podlaskich Tatarów, udostępnione przez członków tej społeczności fotografie, dokumenty i pamiątki. Ekspozycja jest próbą uchwycenia subtelnej specyfiki tej mniejszości.

Dopełnieniem obrazu Tatarów Polskich był pokaz filmu “Kurban Bajram” z 1958 r. w reż. Roberta Stando. Wyjątkowo wzruszająca opowieść dokumentalna będąca reportażem, jak określił ją sam reżyser „o umiłowaniu swojej polskiej ojczyzny przez Tatarów”.

Pokaz poprzedziła prelekcja dotycząca jubileuszu Orientów Sokólskich dr Aleksandra Miśkiewicza – historyka, wybitnego badacza tatarszczyzny, autora licznych publikacji naukowych. Tłem dla opowieści była prezentacja zawierająca liczne zdjęcia, skany dokumentów, pamiątki z Orientów.

Spotkanie zakończył występ Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowy “Buńczuk”. Składał się on z pieśni, tańców oraz wierszy a także śpiewanych modlitw.

Wśród wielu znamienitych gości pragniemy zaznaczyć obecność takich osób jak:

– Maciej Szczęsnowicz Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach,

– Anna Mucharska Skarbnik Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kierownik Tatarskiego ZespołuDziecięco-Młodzieżowego „BUŃCZUK”,

– Krzysztof Mucharski Członek Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP oraz Członek Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej

– Jan Adamowicz Prezes Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej ,

– Dżenetta Adamowicz Sekretarz Rady Centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej,

– Lila Asanowicz Prezes oddziału bohonickiego Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, Członek Zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach

Wystawa „Na tatarskim szlaku” jest dostępna do 14 sierpnia 2021 w sali wystawienniczo – konferencyjnej w kamienicy Tyzenhauza, ul. Piłsudskiego 1.