Anny Jakoniuk “Zielnik hAnki” – relacja fotograficzna z wernisażu

17 lip 2023

14 lipca w piątkowe popołudnie mieliśmy przyjemność otworzyć nową wystawę czasową prezentującą twórczość graficzki i ilustratorki Anny Jakoniuk w placówce Sokólskiego Ośrodka Kultury – Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Tradycyjny zielnik to drukowana lub ręcznie wykonana kolekcja opisanych rycin lub zasuszonych roślin. Jego zadaniem był pierwotnie opis botaniczny, choć dostrzegano od początku urok i piękno tworzenia zielnika. W dawnej Polsce był domeną lekarzy, herbarystów i umiłowanych w ich urodzie szlachcianek, znane jest upodobanie chociażby Elizy Orzeszkowej do tworzenia zielnika i suszonych kompozycji kwiatowych. Z ciekawych postaci zajmujących się florą polską, można wymienić Jakuba Wagę, czy patrona skansenu w Ciechanowcu ks. Krzysztofa Kluka. Dziś ziołolecznictwo a za nim i zielniki wracają do łask. W ten nurt “powrotu do natury” wpisuje się także “Zielnik hAnki” – wybór bliskich autorce roślin atrakcyjnie przetworzonych przez jej zmysł plastyczny, tworzący cykl prac graficznych wciąż otwarty, gotowy do dalszej eksploatacji przez odbiorców wystawy jak i samą autorkę.

Na graficzny warsztat autorka wzięła m.in. koniczynę, wrotycz, rumianek, jarzębinę, mak oraz chaber – w efekcie dostajemy bardzo współczesne, świeże spojrzenie na tradycyjny zielnik. Wystawę otworzyła szefowa działu artystycznego Sokólskiego Ośrodka Kultury – Agnieszka Kozakiewicz, a organizacyjnie wspierały się nawzajem Edyta Wiśniewska (MZS) i Aneta Tumiel (SOK).

Wystawa jest dostępna w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK do 12 września, gorąco zapraszamy!

Wstęp bezpłatny.

ANNA JAKONIUK – rocznik 1976, mieszka w Kocku, zawodowo związana z Lubartowem (woj. lubelskie);architektka, ilustratorka, rysowniczka, graficzka z długoletnim doświadczeniem w agencjach reklamowych i wydawnictwach, autorka plakatów, ilustracji książkowych. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Białostockiej. Swoje prace prezentuje w sieci na autorskim profilu Fb Ania Jakoniuk ilustracje, Instagramie i Behance’u. Na koncie ma liczne wystawy autorskie na terenie całego kraju, z cyklem „Olimpijki” przedstawiającym ikony polskiego sportu gościła w Sokółce (2021 r).

Fot. Wojciech Panow:

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Skip to content